TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene akcija u utorak su nadoknadile dio jučerašnjih gubitaka, kada je ulagače šokirala vijest o recesiji u Japanu, no trguje se oprezno, dok je kurs američke valute ponovo u uzlaznoj putanji.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 2 odsto, nakon što je juče potonuo 3 odsto, a porasle su i cijene akcija u Singapuru te Južnoj Koreji, između 0,4 i 1 odsto.
Berzanski indeksi u Australiji, Šangaju i Hong Kongu pali su, pak, između 0,2 i 0,9 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na juče.
Azijske ulagače ohrabrila je stabilnost Wall Streeta, uprkos strahovanjima od slabljenja najvećih svjetskih ekonomija. U ponedjeljak je S&P 500 indeks blago porastao, dostigavši novi najviši nivo u istoriji, što se zahvaljuje vijestima o preuzimanjima koje su amortizirale negativan uticaj vijesti o recesiji u Japanu.
„To što je tržište blago poraslo, uprkos neočekivanoj vijesti o recesiji u Japanu, pokazuje koliko je trenutno snažno“, kaže Eric Kuby, direktor u kompaniji North Star Investment Management.
Ta stabilnost Wall Streeta podržala je i azijske berze, premda nema drugih vijesti koje bi podstakle rast cijena akcija.
U Japanu se spekuliše da bi premijer Shinzo Abe danas mogao najaviti prijevremene parlamentarne izbore, jer bi htio učvrstiti svoje pozicije dok je opozicija slaba. Doduše, i njemu podrška pada, zbog slabih ekonomskih pokazatelja, no Abe bi želio učvrstiti vlast prije novih reformskih poteza.
„Premda pada podrška Abeu, ne raste podrška opoziciji koja je na niskim nivoima. Stoga očekujemo da će vladajuća LDP stranka zadržati većinu i nastaviti s „Abenomicsom“, a to je pozitivno za tržište akcija“, kaže Miyuki Kashima, direktor u fondu BNY Mellon Asset Management.
To bi značilo nastavak izuzetno labave monetarne politike japanske centralne banke i pojačane državne potrošnje, što bi trebalo podstaći rast treće po veličini svjetske ekonomije.
Pozitivno je na tržišta uticaja i jučerašnja izjava predsjednika Evropske centralne banke (ECB) Marija Draghija da su monetarne vlasti spremne uvesti dodatne podsticajne mjere, pa i kupovinu državnih obveznica, ako sadašnje mjere ne uspiju podstaći ekonomski rast evrozone.
„Nade u podsticajne mjere podržaće cijene akcija na evropskim berzama. No, uticaj podsticajnih mjera ne bi trebao dugo trajati, kao što se moglo vidjeti u Japanu“, kaže Soichiro Monji, strateg u kompaniji Daiwa SB Investments.
A zbog mogućih novih podsticajnih mjera ECB-a, na valutnim se tržištima evro našao pod pritiskom.
Njegov kurs prema američkoj valuti skliznuo je jutros na 1,2470 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,2540 dolara.
Kako se zbog dobre ekonomske situacije u SAD-u iduće godine očekuje zaoštravanje monetarne politike američkog Feda, dok se u evrozoni i Japanu očekuje nastavak labave politike, dolar je ojačao i prema japanskoj valuti.
Jutros je njegova cijena porasla s jučerašnjih 115,80 na 116,60 jena, nedaleko najvišeg nivoa u sedam godina od 117,06 jena, koju je dostigao u ponedjeljak, netom nakon šokantne vijesti o recesiji u Japanu. Hina