TOKIO, Na azijskim se berzama u ponedjeljak trguje oprezno jer ulagači ne žele rizikovati prije nego što bude jasnije šta američki Fed namjerava učiniti s kamatama, dok je dolar prema evru blago oslabio nakon što je njegov kurs dostigao novi najviši nivo u 12 godina.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Singapuru i Šangaju porasle između 0,4 i 1,8 odsto.
U Australiji su blago pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na zatvaranje u petak.
Mirno trgovanje posljedica je nevoljkosti ulagača da mijenjaju pozicije uoči dvodnevne sjednice čelnika Feda, koja počinje u utorak, a nakon koje bi moglo biti jasnije šta namjerava učiniti s ključnim kamatnim stopama.
Izostavi li Fed iz svog saopštenja u srijedu frazu da će biti ‘strpljiv’ po pitanju kamata, to znači, kažu analitičari, da će cijenu novca povećati već u junu. Bilo bi to prvo povećanje kamata Feda od 2006. godine i vjerovatno bi izazvalo dalji pad cijena akcija na Wall Streetu, koje klize već tri sedmice zaredom.
Zbog toga posljednjih dana dolar jača, a to loše utiče na sirovine čije se cijene izražavaju u američkoj valuti. Cijena nafte pod pritiskom je, takođe, zbog poruke Međunarodne agencije za energiju kako se neravnoteža između ponude i potražnje i dalje povećava.
Na američkom je tržištu cijena barela jutros pala 1,1 odsto, na 44,35 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0,9 odsto, na 54,15 dolara.
Jaki dolar loše utiče i na američke kompanije koje posluju u inostranstvu jer na taj način njihovi proizvodi postaju skuplji, pa bi im mogli pasti prihodi i zarade. Zbog toga su u petak cijene akcija na Wall Streetu oštro pale.
Azijska tržišta, s druge strane, podržava labava monetarna politika centralnih banaka u regiji – od Južne Koreje i Kine, do Japana, Australije, Indonezije i Indije – koje nastoje podstaći rast ekonomije i suzbiti rizike od deflacije zbog pada cijena nafte.
A na valutnim tržištima odnos dolara i evra prilično oscilira. Jutros je kurs evra zaronio na samo 1,0457 dolara, novi najniži nivo od januara 2003. godine, da bi potom porastao na 1,0528 dolara.
Od polovine prošle godine evro je prema dolaru oslabio oko 25 odsto jer Evropska centralna banka ublažava monetarnu politiku, dok američki Fed postupno ukida dugogodišnje podsticaje ekonomiji.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara stabilno se kreće na nivoima od petka, oko 121,45 jena, što znači da nije daleko od 122,04 jena, najvišeg nivoa u gotovo osam godina.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros je skliznuo na 99,93 boda, nakon što se u petak, po prvi put od aprila 2003. godine, probio iznad nivoa od 100 bodova. Hina