TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno jer ulagači nemaju volje znatnije mijenjati pozicije nakon jučerašnje stagnacije cijena akcija na Wall Streetu, a uoči izvještaja o zaposlenosti u SAD-u.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru i Australiji porasle oko 0,3 odsto.
Berzovni indeksi u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pali su između 0,1 i 0,6 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 odsto, nakon što je juče dostigao najviši nivo u pet mjeseci.
Jutros se očekivalo oprezno trgovanje na azijskim berzama jer je juče na Wall Streetu S&P 500 indeks ostao gotovo nepromijenjen, nakon što je prošle sedmice dostigao najviši nivo u istoriji.
Uz to, poslijepodne će biti objavljen izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koje obično znatno utiče na tržište jer ukazuje na snagu ili slabost oporavka ekonomije.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u septembru broj zaposlenih porastao za 180.000, dok bi stopa nezaposlenosti mogla ostati nepromijenjena na 7,3 odsto.
Izvještaj o zaposlenosti obično privlači puno pažnje zbog toga što američka centralna banka učestalo poručuje da smanjenje podsticajnih monetarnih mjera zavisi o tome koliko se brzo oporavlja tržište rada.
No, većina analitičara smatra da će Fed, bez obzira na podatke o zaposlenosti, odluku o smanjenju podsticajnih mjera odgoditi za iduću godinu, s obzirom da je dvosedmična obustava rada državnih službi zasigurno ostavila traga na najvećoj svjetskoj ekonomiji.
Uz to, vjeruje se da će se Fed suzdržati od promjena u monetarnoj politici sve dok se u Washingtonu ne postigne čvrst dogovor o budžetu i zaduživanju, s obzirom da je onaj prošlosedmični tek privremeni.
„Sve dok američki Kongres ne dogovori povećanje nivoa zaduživanja države, što ne očekujemo prije februara iduće godine, ne vjerujemo da će Fed išta učiniti po pitanju monetarne politike“, kaže Andrew Quin, strateg u kompaniji Patersons Securities.
A nakon što je nekoliko dana bio pod pritiskom, jutros se na valutnim tržištima dolar ponešto oporavio.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara dostigla je 98,30 jena, dok je juče u ovo doba iznosila 98 jena.
Kurs evra blago je, pak, skliznuo s jučerašnjih 1,3675 na 1,3665 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra dostigla je 134,30 jena, dok je juče u ovo doba iznosila 134 jena.
Nakon što je juče, po prvi puta od jula, terminska cijena nafte na berzi u New Yorku zaronila ispod nivoa od 100 dolara po barelu, jutros je oslabila daljih 20-ak centi, na 98,95 dolara. Hina