TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle jer se ulagači nadaju da će jeftini krediti Evropske centralne banke ublažiti dužničku krizu, pa je rast cijena nafte, premda zabrinjava, pao u drugi plan.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,6 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,2 i 1,1 odsto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,4 odsto, pa je u ovoj nedjelji na dobitku oko 1 odsto. Povećana likvidnost finansijskog sistema, nakon što je u srijedu Evropska centralna banka odobrila više od 500 milijardi evra novih jeftinih kredita, izazvala je pad prinosa na obveznice prezaduženih članica evrozone. Ublažavanje evropske dužničke krize podržava, pak, sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama.
“Centralne banke širom svijeta drže likvidnost u globalnom finansijskom sistemu na visokim nivoima, što podstiče ulagače na rizičnije investicije”, kaže Tetsuro Li, predsjednik fonda Commons Asset Management. No, ulagače drže na oprezu visoke cijene nafte. Premda je cijena ‘crnog zlata’ pala s najviših nivoa u 10 mjeseci, koje je dostigla juče nakon vijesti o eksploziji na naftovodu u Saudijskoj Arabiji, što je kasnije demantovano, ulagače plaši da bi visoke cijene goriva mogle naštetiti rastu svjetske privrede.
Nakon što je juče terminska cijena nafte na berzi u Njujorku skočila za 1,7 dolara, jutros je pala za 40 centi, na 108,45 dolara po barelu. Na valutnim tržištima, pak, dolar i dalje jača jer su smanjeni izgledi za dodatno labavljenje monetarne politike u SAD-u.
Jutros se kurs evra kreće oko 1,3305 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,3350 dolara. Dolar je ojačao i prema japanskoj valuti, pa mu je kurs porastao s jučerašnjih 81,05 na 81,40 jena. I evro je ojačao prema jenu, s jučerašnjih 108,05 na 108,35 jena. Hina