TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros stabilne, zahvaljujući dobrim makroekonomskim pokazateljima iz SAD-a, no trguje se oprezno zbog slabosti ostalih najvećih svjetskih ekonomija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,6 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji i Šangaju pale više od 1 odsto.
Berzanski indeksi u Hong Kongu, Singapuru i Australiji porasli su, pak, između 0,1 i 0,4 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto, nedaleko najnižeg nivoa u sedam mjeseci. Zbog oštrog pada proteklih dana, i ove će sedmice, već šeste zaredom, taj indeks biti na gubitku.
Azijske ulagače ohrabrila je jučerašnja stabilizacija cijena akcija na Wall Streetu. Doduše, Dow Jones indeks pao je šesti dan zaredom, no blago, dok su S&P 500 i Nasdaq blago porasli, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo ekonomskim pokazateljima.
Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prošle sedmice za 23.000, na 264.000, najniži nivo u 14 godina, što ukazuje na dalji oporavak američkog tržišta rada.
Uz to, prema izvještaju Feda, proizvodnja u američkim fabrikama porasla je u septembru 1 odsto, najviše od kraja 2012. godine. Ti i niz prijašnjih podataka pokazuju da je najveća svjetska ekonomija u trećem tromjesečju porasla oko 3 odsto na godišnjem nivou, procjenjuju analitičari.
No, azijski su ulagači, ipak, oprezni zbog slabljenja poslovnih uslova u ostalim najvećim ekonomijama svijeta. Evrozoni prijeti recesija, rast kineske ekonomije postepeno se usporava, dok je japanske vrlo nestabilno.
Kako se ulagači plaše i širenja virusa ebole, posljednjih su dana svjetske berze bile vrlo nestabilne i pod snažnim pritiskom.
“Kako bi se tržišta doista umirila, nakon oštrog pada posljednjih dana, potrebno nam je određeno razdoblje dobrih ekonomskih pokazatelja iz SAD-a, a posebno Evrope. Ulagači i dalje vjeruju da je američka ekonomija na čvrstim temeljima, no sumnjaju da je dovoljno snažna da podstakne cijelu globalnu ekonomiju”, kaže Hiroshi Ono, direktor u kompaniji Sumitomo Life.
Umjerenu podršku tržištu pružio je juče James Bullard, predsjednik filijale Feda u St. Louisu, kazavši da bi američka centralna banka možda mogla zadržati programe kupovine obveznica, s obzirom na nisku inflaciju.
Fed od početka godine smanjuje programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, koji su godinama podsticali rast cijena imovine i održavali kamate rekordno niskima, a prema planu, ti bi programi trebali biti okončani krajem ovoga mjeseca.
Uprkos Bullardovoj izjavi, većina analitičara očekuje da će se Fed držati plana ukidanja programa kupovina obveznica, jer američka ekonomija stabilno raste. Druga je priča, kažu analitičari, što bi centralna banka mogla odgoditi povećanje ključnih kamata.
A na valutnim se tržištima dolar stabilizovao, nakon što je u protekla dva dana bio pod snažnim pritiskom. Jutros se dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće oko 84,95 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 84,85 bodova.
Pritom je u odnosu na japansku valutu kurs dolara porastao s jučerašnjih 106,05 na 106,30 jena.
Dolar je ojačao i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skliznula na 1,2795 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,2830 dolara. Hina