BEOGRAD, Kapacitet gasovoda Južni tok koji treba da prođe kroz Srbiju biće povećan na 36 do 41 milijardu kubnih metara gasa što će tri puta povećati prilive od tranzitnih taksi u budžet Srbije, rekao je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović na današnjoj konferenciji za novinare.
Bajatović je istakao da to znači da bi prihodi Srbije po ovom osnovu mogli biti i pola milijardi evra godišnje.
„Mogućnost da skladišti pet do sedam milijardi kubnih metara gasa dovešće Srbiju među evropske igrače u energetici“, rekao je Bajatović.
Kao razlog za povećanje kapaciteta Bajatović je naveo veliko interesovanje i drugih zemalja za ovaj „gasni pravac“ među kojima su Francuska ali i zemlje u okruženju Srbije koje su se prvobitno protivile učešću u ovom projektu. Takve su Hrvatska, Rumunija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, istakao je Bajatović.
On je rekao da će do juna sljedeće godine biti donešena konačna investiciona odluka o ukupnoj vrijednosti izgradnje Južnog toka, ali, kako je rekao „nije siguran da je realno da njegova izgradnja otpočne prije 2010“, kako je ranije najvljivano.
Bajatović je dodao i da će se u narednih mjesec dana formirati preduzeće Južni tok Srbija a da je tokom jučerašnje posjete ruske delegacije Srbiji potpisan i ugovor o formiranju zajedničkog rusko-srpskog preduzeća Banatski dvor koje će formalno početi sa radom 31. marta 2010.
„Potpisan je sporazum između Srbijagasa, Gasprom Eksporta i Gasprom Germania o zajedničkom preduzeću sa kapitalom od 50,5 miliona evra“, istakao je Bajatović i precizirao da je udio Srbijasa u tom preduzeću 49 odsto sa osnivačkim kapitalom od 24,53 miliona evra dok je Gasprom vlasnik 51 odsto kompanije sa osnivačkim ulogom od 25,52 miliona evra.
U Srbijagasu su već naručili dodatni kompresor koji će koštati oko šest miliona evra kako bi Banatski dvor ispunio zahtjeve za kapacitetom od pet miliona metara kubnih dnevnog povlačenja gasa i 3,5 miliona metara kubnih dnevnog ubrizgavanja gasa.
Jedna od važnih klauzula ugovora koju je Bajatović istakao je da svaka transakcija veća od milion evra mora imati saglasnost obe ugovorne strane, čime se, kako je rekao, štite interesi Srbije. Takođe, ukoliko se Srbijagas privatizuje, što, kako je istakao Bajatović, nije u planu, Banatski dvor bi se izdvojio iz te transakcije i ostao u državnom vlasništvu.
Bajatović je kazao da će Srbijagas predložiti Vladi Srbije izgradnju i novih skladišta gasa do 2015. a da će Srbijagas sljedeće godine izabrati strateškog partnera za početak gradnje još jednog gasnog skladišta.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.