BEOGRAD, Srbiji je potreban privredni rast od četiri do pet odsto bruto društvenog proizvoda godišnje da bi obezbijedila povećanje stope zaposlenosti i plata i imala dovoljno sredstava za sva planirana davanja, izjavio je danas savjetnik premijera Jurij Bajec.
Privredni rast od dva do tri odsto nije dovoljan, kazao je Bajec na Ekonomskom samitu “Srbija i EU izgledi i izazovi”.
On smatra da veliku odgovornost za privredni rast snosi Vlada Srbije, koja sporo i neefikasno reaguje.
Bajec tvrdi da spor rast nije rezultat samo ekonomske krize, već i rada Vlade Srbije koja ne smije, kako je istakao, da preduzme odgovarajuće mjere, jer su neke od njih politički rizične.
Jedan od razloga sporog rasta je inercija na nivou upravnog i administrativnog sistema, a drugi je taj što se državni sektor plaši da uvede promjene koje bi bile korisne i za privatni, jer se strahuje od gubitka radnih mjesta u javnom sektoru, rekao je Bajec.
On je istakao da je Vlada preduzela niz kratkoročnih rješenja za pomoć privredi, ali da to nije dovoljno i ukazao da će, ako to ne učini ova vlada, sljedeća već na početku mandata morati da rješava pitanje reforme penzionog sistema.
Nova vlada će, prema riječima Bajeca, morati da se bavi i pitanjem velikih rashoda za zdravstveni i obrazovni sistem koji ne daje očekivane rezultate, ali i da rješava problem sive ekonomije i konkurentnosti privrede.
Bajec je ocijenio da uvođenje fiksnog kursa dinara nije dobra ideja, jer bi to, kako je naglasio, “u postojećoj situaciji stvorilo neke koristi, ali mnogo više troškova”.
On je ocijenio da bi fiksiranje kursa izazvalo ogroman “upad” u devizne rezerve i da bi to prouzrokovalo rast inflacije, što ne bi bilo dobro za privredu i izrazio očekivanje da će se naći bolji način za stabilizaciju tečaja dinara koji će biti predvidljiv. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.