BEČ, Balkan, a s njim i Srbija, do sada su se pokazali začuđujuće imunim na virus bankarske krize, ocijenio je danas bečki dnevnik “Prese”. “Slaba integracija u međunarodna finansijska tržišta, kao i, u slučaju Srbije, visoke bezbijednosne rezerve banaka, prema analitičarima su razlog što većina država regiona može da relativno nepogođeno prolazi kroz krizu”, navodi se u tekstu.
Autor, međutim, dodaje da “problemi u susjednim državama, kao i traumatična iskustva hiperinflacije tokom 90-tih godina ulagače čine nervoznim”.
Region “indirektno ipak bolno osjeća finansijsku krizu”, ocijenjuje dnevnik, prenoseći da su indeksi na berzama i kursevi valuta u finansijskim centrima Balkana u padu već nekoliko dana.
“Bilo da je u pitanju Sarajevo, Beograd, Bukurešt ili Sofija, čuvari nacionalne valute ne štede na formulama umiravanja stanovništva. Štedni ulozi u domaćim bankama su isto tako sigurni, kao i sopstvena valuta, obećavaju ministri finansija i guverneri nacionalnih banaka”, navodi bečki list, ali i napominje da se, umjesto lokalnih valuta u banci, ‘sigurne’ valute poput evra, dolara ili franka “čuvaju ispod slamarice”.
“Dok pad kursa nacionalne valute pospješuje rast inflacije, rast vrijednosti valuta vodilja preduzetnicima i vlasnicima stanova, koji su zbog manjih kamatnih stopa uzeli kredite u stranoj valuti, pravi probleme”, konstatuje list.
Eksperti bečkog instituta za uporednu ekonomiju (WIIW) očekuju da bi, zbog visokog državnog zaduživanja, zemlje poput Bugarske, Rumunije ili Hrvatske mogle, ukoliko potraje kriza, upasti u slične probleme kao Mađarska.
Smanjenje izvoza, kao posljedica međunarodne finansijske krize, takođe se može očekivati na Balkanu, isto kao i smanjenje važnih stranih investicija, potrebnih državama u tranziciji, navodi bečki list.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.