BANJALUKA, Parlamentarna Komisija za izbor glavnog revizora RS je utvrdila da Mile Banika nema odgovarajuću diplomu ekonomskog fakulteta, već diplomu za poslovni menadžment privatnog fakulteta iz Novog Sada, zbog čega ne ispunjava uslove za izbor za revizora.
Rekao je ovo juče “Glasu Srpske” član Komisije za izbor glavnog revizora Zoran Latinović.
Ova komisija je prethodno ocijenila kandidate koji su se javili na konkurs za izbor glavnog revizora i rang-listu sa 16 imena dostavila predsjedniku RS Miloradu Dodiku, da na osnovu nje predloži Skupštini RS kandidata za revizora i njegovog zamjenika.
– S obzirom na to da bodovanje državnog i privatnog fakulteta nije jednako, Banika u ovom slučaju nije mogao da dobije dovoljan broj bodova da bi bio na toj rang-listi – rekao je Latinović.
On je rekao da je do ovoga došlo jer članovi Komisije nisu imali uvid u diplome, te da je službenica u Narodnoj skupštini samo formalno konstatovala da su one priložene na konkursu.
Ponovio je da će Komisija predsjedniku RS uputiti dopis i obavijestiti ga o novim saznanjima Komisije, te zatražiti da se konkursna procedura ponovi.
Predsjednik Komisije za izbor revizora bio je Uroš Gostić iz SNSD-a, a u Komisiji su i Radmila Stojnić (SNSD), Neđo Trninić (DNS), Velimir Sakan (PDP) i Zoran Latinović (SDS).
Poslanici su juče raspravljali i o sukobu interesa nosilaca javnih funkcija u RS i zaključili da u Zakonu o sukobu interesa Republike Srpske ima nejasnoća, nedorečenosti i da ga je potrebno mijenjati kako bi se onemogućilo da nosioci javnih funkcija rade na više mjesta i na taj način primaju i po nekoliko plata, te da odlučuju o sebi ili najbližim srodnicima.
Predsjednik Republičke komisije za utvrđivanje sukoba interesa Obrenka Slijepčević rekla je da je u prošloj godini utvrđeno pet slučajeva sukoba interesa.
Od pet utvrđenih sukoba interesa dva su razriješena, jedan je poništen, jedan proslijeđen Centralnoj izbornoj komisiji BiH, dok u jednom postupak nije završen.
Slijepčevićeva smatra i da je nemoralno to što pojedini poslanici obavljaju više funkcija, rekavši da se pravda ne može dijeliti drugima, ako se prvo ne podijeli samom sebi.
Jedan od takvih poslanika je i član Komisije za izbor glavnog revizora Radmila Stojnić koja je u isto vrijeme i poslanik u Skupštini RS i načelnik Odjeljenja za finansije u službi grada Banjaluka.
– Zakon treba mijenjati. On mora tretirati i javne ustanove, i ne treba praviti razliku između lokalnog i republičkog nivoa – kazala je Slijepčevićeva.
Poslanik SNSD-a Saša Bošković rekao je da je u Gacku odbornik Ratko Milinković glasao sam za sebe prilikom izbora za direktora Doma zdravlja, i da je tada bio u penziji.
Poslanik SDS-a Miroslav Kojić naveo je primjer odbornika u Višegradu, koja je glasala za imenovanje svog muža na funkciju direktora Doma zdravlja.
Izvještaji
Poslanici su razmatrali i izvještaje za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost u RS, o radu i poslovanju Garantnog fonda RS za 2011. godinu. Predsjednik UO RTRS-a Igor Vidović podnio je izvještaj o radu Javnog servisa RS, poslije čega je sjednica prekinuta zbog nedostatka kvoruma.
Procedura
Nakon što Komisija završi konkursnu proceduru, te pripremi rang-listu prijavljenih kandidata, Narodna skupština, na prijedlog predsjednika Srpske, imenuje glavnog revizora i njegovog zamjenika na period od sedam godina, bez mogućnosti ponovnog imenovanja. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je bruka. Kako je covjek uopste mogao da bude vd direktor Poreske uprave RS sa FABUSOVOM diplomom menadzmenta? Jos je zaposlio sina u toj poreskoj upravi.
ko i sve ostalo u ovoj zoni sumraka, pa sto bi banika bio izuzetak.
Kakav fejker. Da je barem ovaj naš ekonomski fakultet na visokom nivou…nije ni to uspio, već je neki kurs u NS završio (teže je završiti kurs joge).
Ovo je totalni blam – pokotovo ako se uzme u obzir koliko diplomiranih ekonomista imamo na birou.
Ja smatram da treba ukinuti drzavne fakultete,jer su postali beskorisni.Znanje se trazi na njima maksimalno,prolaz je minimalan i na kraju cekas na birou.Zavrsis privatni fakultet dadnes 10 hiljada KM i dobijes radno mjesto.
Privatizacija ili ukidanje drzavnih fakulteta je rijesenje do boljitka.