BANJALUKA, Stanovnici Banjaluke plaćaju najskuplji taksi prevoz u odnosu na druge gradove u Srpskoj, u kojima su taksi usluge ispod svake vrijednosti i uglavnom su izjednačene sa cijenama javnog gradskog prevoza.
Predsjednik Udruženja banjalučkih taksista Dragan Purišić rekao je da start kod svih taksista u Banjaluci košta dvije marke, dok za svaki pređeni kilometar korisnici taksi prevoza moraju da izdvoje 1,5 KM.
– Taksistima se ne isplati da imaju nižu cijenu taksi prevoza jer svi imaju nova vozila koja koštaju oko 35.000 KM, dok svako malo moraju da izdvajaju oko 5.000 KM za održavanje i ostale usluge – rekao je Purišić.
Prema njegovim riječima, u Banjaluci vlasnici taksi vozila posluju sa gubicima, jer je posao u ovoj godini i više nego prepolovljen.
– U najvećem gradu u Srpskoj ima oko 265 vozila koja obavljaju usluge taksi prevoza, dok posla ima samo za njih 80 – dodao je Purišić.
U Bijeljini su cijene taksi usluga izjednačene sa cijenama gradskog prevoza.
– Od Bijeljine do Banje Dvorovi, gdje se udaljenost kreće oko šest kilometara, za usluge taksi prevoza potrebno je izdvojiti dvije marke. Za 18 pređenih kilometara taksi prevozom, kao što je slučaj od Bijeljine do sela Broci, potrebno je izdvojiti samo 2,5 KM, koliko je potrebno i za autobusku kartu – kazali su taksisti u Bijeljini i dodali da je, uprkos jeftinim uslugama, posao taksista u ovom gradu u odnosu na prethodni period prepolovljen.
U Foči taksisti kažu da stanovnicima ne naplaćuju start, te da lokalna vožnja po gradu košta tri marke, a taksi prevoz iz grada do obližnjih sela pet maraka.
– Kada vozimo u udaljenije gradove onda se sa klijentima dogovaramo o cijeni – kazali su taksisti u Foči.
Stanovnici Zvornika plaćaju start za taksi prevoz dvije marke, dok korisnici taksi usluga plaćaju različito dnevnu i noćnu vožnju.
– Dnevna vožnja košta marku po kilometru, a vožnja noću i vikendom 1,5 maraka po kilometru – rekao je taksista Nebojša Skopljak.
Ilegalni taksi prevoz
U Prnjavoru kažu da je u ovom gradu prisutna praksa da pojedini vlasnici putničkih automobila ilegalno pružaju usluge taksi prevoza.
– U Prnjavoru ne postoji saobraćajna inspekcija, pa praktično nema ko da se pozabavi ni problemom “divljeg” taksiranja – kazali su taksisti u ovom gradu.
Dodali su da u ovom gradu imaju četiri registrovana vozila za taksi prevoz, te da se dešava da dnevno nemaju nijedan polazak.
Region
U većini gradova u Srbiji taksisti naplaćuju start 40 feninga, dok kilometar vožnje košta od 0,6 do 0,8 KM. Cijena taksi prevoza po kilometru u Crnoj Gori košta od 0,8 do 1,2 marke, dok u Hrvatskoj stanovnici za vožnju taksijem po pređenom kilometru izdvajaju od 0,9 do 1,5 KM. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nisam znao da golf 2,3,4 koštaju 35.000KM. Auta od 35.000KM i skupljih ima možda par procenata u ukupnom broju taksija u BL.
Od centra do Staröevice 8 maraka!Ne pada mi na pamet više da sjednem u taksi. Kada bi spustili cijene imali bi i više posla.
“Svako malo moraju da izdvajaju oko 5.000 KM za održavanje i ostale usluge” – pa jel voze Ferarije?