BANJALUKA, Banjalučki ugostitelji od 1. novembra povisiće cijene svojih usluga za oko 25 odsto, tako da će kafa koja košta 1,5 KM poskupjeti različito od lokala u prvoj gradskoj zoni na 1,8 do dvije KM.
Ovo je dogovoreno na sastanku Udruženja ugostitelja koji je održan prije nekoliko dana.
“Na sastanku je bilo 70 ugostitelja i iznijeli su prijedlog cjenovnika za prvu i drugu gradsku zonu, koji je, za razliku od prošlog, skuplji za oko 25 odsto”, rekao je Slavko Kojić, sekretar Udruženja samostalnih privrednika pod čijim okriljem i djeluje Udruženje ugostitelja.
Prema novom cjenovniku, u drugoj gradskoj zoni kafa bi bila od 1,5 do 1,8 KM, dok bi u prvoj gradskoj zoni sokovi koji sada koštaju 2,5 KM bili tri KM, kao i pivo, dok bi nes kafa koštala 2,5 KM.
Kako “Nezavisne” saznaju od zaposlenih u ugostiteljskim objektima, vlasnici su odlučili da povise cijene zbog fiskalizacije, jer “neće moći kao do sada da vode duple knjige”. Zahvaljujući duplim knjigama, ugostitelji ne prijavljuju puni pazar, a samim tim i ne plaćaju porez na kompletan promet.
“Kroz knjige za inspekciju knjigovođe su vodile račune u kojima piše da dnevno prodaju 30 kafa, a u stvarnosti je to oko 200 kafa. Za sebe su vodili realne knjige koje kriju od inspekcije kako bi kontrolisali poslovanje”, kaže jedan od konobara u centru grada.
Jedan od rijetkih banjalučkih ugostitelja koji je pristao anonimno da razgovora o temi poskupljenja, odluku ugostitelja pravda sve skupljim energentima i životnim troškovima.
“Većina banjalučkih lokala će od 1. novembra podići cijene, a ja ću sa 1,5 podići kafu na 1,8 KM, jer mi jedini u poslijednjih godinu dana nismo podizali cijene”, rekao je vlasnik jednog od lokala u centru grada.
On je dodao da će oni koji ne prihvate poskupljenje u roku od dva mjeseca ipak podići cijene, jer uvođenjem fiskalnih kasa neće moći opstati.
“Ako ne poskupe, moraće otpuštati konobare i sami raditi, a oko 20 odsto samostalnih radnji će u prvih šest mjeseci fiskalizacije zatvoriti objekte”, kaže ugostitelj.
Neki banjalučki ugostitelji se protive povećanju cijena i tvrde da je to loša reklama za ugostiteljstvo.
“Cijene hoće da dižu mešetari koji nisu u sistemu PDV-a i koji uvođenjem fiskalnih kasa neće moći ostvarivati profit kao do sada, jer će morati prijavljivati puni pazar” rekao je Radomir Milekić, poslovođa “Kordelije”.
On dodaje da je povišenje cijena neosnovano, jer su nabavne cijene i kafe i soka ostale nepromijenjene.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.