SARAJEVO – Udruženje banaka BiH smatra da građanima BiH, koji to žele, treba omogućiti otvaranje računa u komercijalnoj banci ili obavljanje neke druge usluge putem video-poziva.
Ovakav prijedlog bankara iznijet je u Bijeloj knjizi Udruženja banaka BiH, u kojoj je sastavljen prijedlog mjera za poboljšanja usluga banaka prema klijentima, piše današnji “Večernji list”, izdanje za BiH.
“U digitalnom svijetu, u kojem trenutno živimo, neposredni kontakt nije nužan kako bi se ostvarila odgovarajuća interakcija koja po kvalitetu ne zaostaje u odnosu na neposredni kontakt”, ističe se u prijedlogu mjere Udruženja banaka BiH.
Tehnološla dostignuća, kako se navodi, pružaju mogućnost da se s većom preciznošću identifikuju lica preko aplikativnih rješenja u odnosu na neposredni kontakt, s obzirom na to da su sistemi u mogućnosti da upoređuju biometrijske karakteristike sa ličnih dokumenata s biometrijskim karatkeristikama sagovornika.
Ovakvim pristupom, za koje u BiH ne postoji zakonsko rješenje, klijentima bi se omogućila ušteda vremena, kao i otvaranje računa onima koji objektivno nisu u mogućnosti da dođu u banku, poručuju bankari. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Konacno i kod nas da ovo stigne tj. tek treba da stigne. Mnogo je brze, bolje, prakticnije i jeftinije, i za banku i za klijenta, online bankarstvo, pogotovo sad u doba mobilnih telefona i svugdjeprisutnosti interneta. Cak i u Srbiji vec godinama ovo postoji (preko M:TS banke, Telenor banke, kao i Komercijalne banke i Addiko banke u Srbiji), dok kod nas, banke i koje nude online registraciju racuna, opet moras ici u banku i da potpisujes dokumenta itd., sto mu opet dodje na isto.
U Estoniji, kao i u Velikoj Britaniji, postoji i posebno licenca za internet banke. Ako neko hoce da otvori internet banku, treba mu milion evra kao obavezna minimalna rezerva. Internet banka funkcionise isto kao i tradicionalna banka, samo sto sto nema poslovnice, vec samo jednu, u kojoj se obradjuju zahtijevi za otvaranje racuna, podizanje kredita i drugi bankarski poslovi, podneseni putem online forme. Korisnik nema nikakvog fizickog kontakta sa bankom, osim preko interneta, sto reze troskove bankama za papir, poslovne prostore, radnu snagu ili povecava prisustvo na trzistu, a za uzvrat korisnici dobiju razne pogodnosti poput besplatnog odrzavanja tekuceg racuna, besplatne clanarine na karticu i nizu naknadu za ostale usluge koje banka nudi.
Nazalost, kod nas, nema jos uvijek ni (potpunog) online otvaranja racuna u tradicionalnim bankama, a kamoli da ima potpuno (posebno) online banaka.
U Italiji ima Fineco banka, koja je potpuno online banka, koja je (do prosle godine bila) u vlasnistvu mnogo poznatije UniCredit banke. Kad bi i nase (ili “nase”) banke osnovale potpuno online banke, bankarstvo bi bilo dostupno i za mladju generaciju. Ta banka je osnovana jos 1999. godine. Eto koliko mi kasnimo za Zapadom. Inace, u svemu kasnimo, ne samo za Zapadom, vec i za Istokom. Neko se sjetio da tek kad Srbija i Hrvatska uvedu nesto, da i mi (kasnije) uvedemo, umjesto da se trudimo da budemo medju prvima, ako nista drugo.
U nas je nazalost sve, pa i ovo, u sijenci konstantne predizborne kampanje. I kad se nesto konkretno i sustinski desava, to je obicno pred izbore ili neposredno nakon izbora.
Ovdje konkretno (i inace), nase zakonodavstvo je sporo i ne prati ne najnovije trendove, vec ne prati ni visedecenijske trendove. Da banke na svoju inicijativu i inicijativu svojih klijenata ne pokrecu pricu, bila bi jos gora situacija.
Meni licno je neshvatljivo da papirilogija i u doba interneta je prisutna. U sustini, sto manje birokratije, to bolje.