SARAJEVO, Pojedine banke u BiH su u odnosu na prošlu godinu zabilježile povećanje broja kredita odobrenih građanima i firmama čija otplata kasni, te očekuju da će tokom godine zbog uticaja svjetske finansijske krize ovakvih slučajeva biti više.
U ProCredit banci kažu da nemaju izražene probleme u naplati kredita, ali da je u poređenju sa prošlom godinom došlo do povećanja broja i vrijednosti kredita čija otplata kasni.
Iz Hypo Alpe Adria banke tvrde da je neznatno kašnjenje građana u otplati kredita, ali vjeruju da uzrok tome nije svjetska kriza već kašnjenje penzija i plata budžetskim korisnicima zbog kasnog usvajanja budžeta za 2009. godinu u pojedinim kantonima i općinama.
U Raiffeisen banci kažu da pod uticajem svjetske finansijske krize imaju slučajeve u kojima otplata kredita kasni, ali to nije na zabrinjavajućem nivou. U ovoj banci priznaju da očekuju da će se, zbog aktuelne situacije, tokom godine pojaviti više takvih slučajeva.
U Postbank BH, Intesa Sanpaolo banci BiH, Volksbank BH i UniCredit banci tvrde da nisu zabilježili povećanje broja korisnika kredita koji kasne sa njihovom otplatom. Kako bi izbjegli probleme u vezi sa naplatom kredita neke banke su znatno pooštrile uslove kreditiranja.
“Polazeći od toga da će se opća ekonomska situacija negativno odraziti na sposobnost kreditnih korisnika da nesmetano i na vrijeme izmiruju svoje obaveze, pooštrili smo kriterije za izdavanje novih kredita. Trenutno se koncentrišemo na postojeće klijente i smanjili smo akviziciju novih klijenata”, kažu u Volksbank BH.
Ekonomista Izudin Kešetović ističe da banke imaju mehanizme naplate i da su pooštrile kriterije davanja kredita, te neće doći do drastičnog povećanja broja kredita čija otplata kasni.
“Vjerovatno će do toga doći u slučaju kada dužnik izgubi posao. Međutim, banke su se osigurale. Imaju žirante i garante. Ono što je evidentno je visok nivo kreditne zaduženosti stanovništva mimo objektivne mogućnosti. Stanovništvo će se morati drugačije ponašati i ubuduće uzimati kredite s oprezom”, kazao je Kešetović.
Veliki broj preduzeća u FBiH je od Razvojne banke FBiH zatražio kredit za vraćanje ranije uzetih zajmova kod komercijalnih banaka.
Alija Remzo Bakšić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH, istakao je da pad prometa koji bilježe pojedine grane može značiti i privremenu nelikvidnost preduzeća u tim sektorima. Udruženje je zbog toga zatražilo stavljanje moratorija na otplatu kredita kako firme ne bi otpuštale radnike. Bakšić kaže da do sada nije zabilježen značajniji pad povrata kredita.
Većina otpuštenih radnika ima kredit
Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, napominje da je od izbijanja ekonomske krize do sada u FBiH oko 8.000 radnika dobilo otkaz, a pretpostavlja da ih 70 odsto ima kredit.
“Neće se odmah osjetiti kašnjenje u otplati kredita, ali hoće za dva do tri mjeseca. Na udaru su žiranti i imovina koju su radnici stavili pod hipoteku. Banke moraju ostaviti mogućnost reprograma kredita da bi se dalo vremena ljudima da dođu do novog posla”, dodao je Biber. Nezavisne N.