BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ razmatrala je danas izvještaje o stanju u bankarskom sistemu RS za prošlu godinu i o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem Agencije za bankarstvo u kojim se navodi da je bankarski sistem RS održao stabilnost i likvidnost i sačuvao povjerenje privrednih subjekata i građana.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac istakla je da je u prošloj godini i pored pada ukupne aktive ostvaren rast kredita od 3 odsto.
“Ukupan bilansni nivo mikrokreditnih organizacija iznosio je 280 miliona KM i manji je za 12 odsto nego 2009. godine. Likvidnost banaka obezbijeđena je i zbog povećanja akcionarskog kapitala za 28 odsto”, rekla je Slavica Injac, obrazlažući navedene izvještaje.
Prema njenim riječima dokapitalizovano je šest banaka u ukupnom iznosu od 120 miliona KM.
“Zarade bankarskog sektora u prošloj godini nisu bile na zadovoljavajućem nivou i nije bilo za očekivati da banke ostvare visoke profite. Na nivou ukupnog sektora ostvaren je negativan finansijski rezultat od 21,3 miliona KM, s tim da je devet banaka ostvarilo neto dobit od 27 miliona KM”, dodala je Slavica Injac.
Ona je naglasila da su mikrokreditne organizacije ostvarile pozitivan finansijski rezultat od 1,4 miliona KM.
“Agencija za bankarstvo RS i dalje zahtijeva da banke ostvarenu dobit ne isplaćuju u vidu dividendi, nego da je koriste kao osiguranje za bankarski sektor“, rekla je Slavica Injac.
Ona je napomenula da se i pored rasta ukupnih kredita njihova povrat odvija za određenim poteškoćama.
“Učešće dospjelih kredita u ukupnim kreditima povećano je sa 4,1 na 5,1 odsto. Zbog otežane naplate kredita neke banke su pokrenule intenzivne aktivnosti za naplatu kredita od jamaca što je izazvalo burne reakcije”, pojasnila je Slavica Injac.
Ona je istakla da je na to reagovala i Agencija za bankarstvo RS propisavši bankama i mikrokreditnim organizacijama obavezno dostavljanje kvartalnih izvještaja o otplatama kredita sudužnika.
Slavica Injac je istakla da su prosječne nominalne i efektivne kamatne stope u RS iznosile 9, 32 odsto, a da su kamatne stope za mikrokredite i dalje visoke i da iznose 20, 87 odsto.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa sta je ovde stabilno:
-“rast kredita” je 3%
-banke su vrsile dokapitalizaciju kako bi izbjegle smanjenje kapitala uzrokovano gubitcima u poslovanju
– dividende u bankama koje prikazuju dobit se ne isplacuju
-Procenatualno ucesce problemticnih kredita u ukupnom portfolio-u raste unatoc cinjenici da su isti portfolio-i do sada trebali iscisceni
– aktiva mikrokreditera se topi zbog sve vecih gubitaka
Ima li i jedan jedini razlog da se tvrdi kako je stanje u ovom sektoru dobro i kako je kriza prosla?