SARAJEVO, Nejasno je na osnovu čega su banke povećale kamatne stope na kredite kada nije bilo podzakonskog akta koji bi precizirao uslove kada ih mogu mijenjati, kazali su u Uredu ombudsmana za zaštitu potrošača BiH.
Ombudsmani su juče analizirali informaciju Udruženja banaka BiH u kojoj su sadržane dileme bankara u vezi s primjenom 16 preporuka ombudsmana i usklađivanju njihovog poslovanja sa Zakonom o zaštiti potrošača BiH, koje se, između ostalog, tiču i smanjenja kamata na ranije odobrene potrošačke kredite.
“Udruženje banaka BiH u informaciji navodi da je primjena zakonske regulative u sektoru potrošačkih kredita neophodna, ali naglašavaju nejasnoće koje bi trebalo da budu razjašnjene i definisane donošenjem podzakonskih akata”, kazala je Ljubica Čolović, pomoćnica ombudsmana za zaštitu potrošača BiH.
Kaže da su banke navele da je potrebno pojasniti pojam “kreditor” i “potrošački kredit”, te kako i na koji način definirati uvjete i metodologiju kamatne stope, zatim pojam upotrebe mjenice, te na koji način treba osigurati dostupnost informacija, transparentnost i pravo izbora.
“Takvi upiti, a posebno pojam ‘kreditor’, ‘potrošački kredit’ dodatno potvrđuju da su smjernice koje je donio ombudsman bile neophodne u sektoru potrošačkih kredita”, ocijenila je Čolovićeva.
Dodaje da su u izjašnjenjima pojedine banke jasno naznačile da potrošače prije zaključenja ugovora nisu upoznale s uslovima za promjenu kamata. S tim u vezi te banke sugerišu donošenje podzakonskog akta koji bi precizirao koji su uvjeti za promjene kamatne stope.
“S obzirom na to postavlja se pitanje kako su i na osnovu čega banke povećale kamate ako nije donesen taj podzakonski akt, odnosno kada su nepoznati uvjeti za promjenu kamatne stope. To će reći da potrošač nije upoznat s navedenim uvjetima niti u predugovornoj informaciji niti u ugovoru o kreditu. Sve to predstavlja kršenje prava potrošača”, kazala je Čolovićeva.
Dodala je da Ured ombudsmana i dalje analizira odgovore banaka. Juče je pristiglo izjašnjenje od još jedne banke na smjernice i preporuke čime se taj broj popeo na 22 banke, dok ih se sedam nije izjasnilo.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
E, i taj Obdusman! Jos jedna institucija, samo na papiru. Ukinite tu instituciju, da dzabe ne laze ovaj narod. Dace neobavezujuce preporuke. Kome one nesto znace, ne trabunjajte dzaba. Djavo vas odnio. Dosta mi je takvih medijatora. Rekao, sam vam neki dan ako se pitate natjerajte banke da vrate kamate, ako ne mozete, radi cega postojite? Ukinite se sami i ne lazite ovaj narod!
Potrošači su u ugovorima o kreditu potpisali da su saglasni sa svakim promjenama kamatne stope. To je naša realnost. Ombudsman i inspekcije sviraju k..cu
Pitanje – Sta ako je banka dala kredit i u ugovoru nije navedeno da je korisnik kredita saglasan sa promjenama kamatne stope i nema dodatnih aneksa – a banka je digla kamatnu stopu?
Koliko mi je poznato, u vecini ugovora pise da je kamatna stopa promjenjiva `u skladu sa poslovnom politikom banke` sta god to bilo. Znaci klijenti ne znaju na koji nacin, kada i u kojem nominalnom iznosu ce poslovna politika banke uticati na promjenu kamatne stope. To je ostalo na slobodnu volju bankama i u tom smislu su klijenti osteceni prema Zakonu o zastiti potrosaca.
Jedina konkretna informacija je da ce se kamatna stopa uskladjivati sa visinom npr. EURIBOR-a dva puta godisnje, kao i da njegove oscilacije od +/- 0.5% nece dovesti do promjene kamatne stope kredita.
Na zalost, ugovori o kreditu su pisali pravnici banke i klijenti prakticno nemaju nikakav uticaj na njega, jer im je ponudjen u formi `uzmi ili ostavi`. Onda `opravdanje` bankara da klijenti nisu citali ugovore nista ne znaci. A kad ljudima hitno trebaju pare, oni ce svasta potpisati. To opet ne znaci da bankari mogu i trebaju biti obicni zelenasi.
Pitam iz licnog primjera, imam kredit jos iz 2001 na kojem ne pise nista – ni jedno slovo o tome.. o promjeni kamate – cak se ne spominje ni |Euribor – tj. sve je u KM-u.
A kamata je otisla maltene duplo..
@ppp
onda te j… zestoko
Pa znam… ali valjda ima neka agencija ili nesto koja nadgleda to..
nema ti pomoci
Podigao sam brzi nenamjenski kredit u junu 2008. godine uz kamatu 9.99%. Garancija životno riziko osiguranje. Prvu ratu sam uplatio 01.07.2008. godine. Idući mjesec tj. o1.o8. povećali su kamatu i ratu sa obrazloženjem da su razlog promjene na finansijskom tržištu. Za utjehu napisaše: da je dobra stvar da su povećali kamate na oročene depozite. Kakva ironija ja dižem kredit a oniu mi nude veću kamatu da oročim štednju.
Tek se smirim a oni ponovo 01.04.2009. godine dižu kamatu i ratu. Sada mi za utjehu nude da kredit pretvorim u nenamjenski sa kamatom od 10,49% na 5 godina umjesto dosadašnje 12,99%. Nisam se upustio u ponuđeno jer im više ne vjerujem.
Tačno je da sam potpisao odredbu ugovora po kojoj banka ima pravo izmijeniti kamatnu stopu usljed: a) promjene kamatnih stopa na tržištu ili b) promjene ekonomskog stanja i kreditne sposobnosti korisnika. Nisam imao izbor jer su mi trebala srestva.
Kad sam zatražio uslove raskida ugovora dobio sam informaciju da trebam da uplatim ostatak duga i još 2,5% troškova za raskid ugovora. Napominjem da sve što sam do sada uplatio za nepunu godinu dana je otišlo na poovećanje kamate i rate a sada ako hoću raskinuti ugovor treba da uplqatim još i 2,5%.
Daće bog da, što prije, na neki način otplatim moj dug tj. raskinem ugovor i da se do kraja života zahvalim na uslugama ovoj banci.
Daco, slobodno napiši o kojoj se banci radi, da ne bi bilo još onih koji će prolaziti kroz tvoje iskustvo.
Što se tiče Rajfajzen banke, provizija za prijevremenu otplatu kredita je 5% od preostalog dijela osnovice!!! U prvom dijelu otplate kredita, najviše otplaćuješ kamatu, a kad hoćeš da zatvoriš kredit uzmu ti još 5%. Računajući i početnu obradu kredita u iznosu 1,5-2%, troškovi uzimanja kredita su ogromni.
Ironično je da na moju opasku da je 5% provizije za zatvaranje kredita preveliki iznos, jer je ranije u istoj banci bilo 3%(na preostali dug od 20.000 KM, to iznosi 1.000 KM!!!), kreditni službenik kaže da to nije puno jer je prijevremenom otplatom kredita banka oštećena (?!), navodno za nenaplaćeni dio kamate.
Uzmu 300 KM za obradu kredita, u prvoj godini otplate od 4.000 KM, 2.500 otpada na kamate, pa onda i 1.000 KM za zatvaranje, ispade da su vaši troškovi korištenja 20.000 KM na godinu dana 3.800 KM! I još kažu banka oštećena! Sramota!!!
Koja je banka u pitanju?