SARAJEVO, Banke u Federaciji BiH /FBiH/ u prvih devet mjeseci prošle godine samo od kamata zabilježile su 696 miliona KM prihoda, što je posljedica rasta efektivne kamatne stope sa 9,75 na 11,87 odsto.
Sarajevski “Dnevni avaz” navodi da su kamate za dugoročne kredite stanovništvu u 2007. godini iznosile 9,75 odsto, u 2008. godini 10,88 odsto, a da su u prošloj godini dostigle 11,87 odsto.
Kamate za kratkoročne kredite kompanijama od 7,45 odsto 2007. godine do 2009. godine porasle su na 9,16 odsto.
Zbog porasta kamata, kreditni plasmani opali su za ukupno 496 miliona KM, što je blokiralo nove investicije.
Uprkos tome što komercijalne banke i dalje građane tretiraju kao nepouzdane platiše, prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH, čak 90,47 odsto kredita građanima svrstano je u kategoriju A, što znači da se redovno otplaćuju i da su potpuno osigurani.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ole, a mi bjeda gladujemo, bogati se bogater…
nije to zarada, to je prihod.ne zelim da branim ovog ili onog, ali banke su imale i rast problematicnih kredita, i rezervacija za iste, te otpisa nenaplativih kredita. a svakako nisam za povecanje kamatnih stopa na vec plasirane kredite.
Slažem se sa komentarom, ,,ubi,, ih rezervisanje a pogotovo mikrokreditni sektor koji je pred kolapsom koji ako ovakav trend nastavi ( ugroženost kredita i rezervisanje) neće moći pozitivno poslovati…lomljenje preko koljena- generisanje nelikvidnosti i dužničke krize…………