BANJALUKA – Zbog sumnje na pranje novca banke u Republici Srpskoj su u prvih šest mjeseci prijavile 20 transakcija „teških“ 6,1 milion KM i 44 klijenta, što je značajno povećanje u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Agenija za bankarstvo RS je kod dvije banke i dvije mikrokreditne organizacije u ovom periodu utvrdila da nisu u potpunosti primjenjivale minimalne standarde sprečavanja pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.
U Agenciji navode da su ih, nakon izdatih su rješenja za otklanjanje utvrđenih neusklađenosti, i banke i MKO pismeno obavijestile da su otklonile nedostatke.
Na osnovu dostavljenih izvještaja o gotovinskim transakcijama od 30.000 КM ili više, povezanim gotovinskim transakcijama od 30.000 КM ili više i sumnjivim transakcijama, banke su u prvom polugodištu prijavile Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) 39.090 transakcija u vrijednosti od 2,9 milijardi КM.
U odnosu na isti period 2020. godine broj prijavljenih transakcija povećan je za čak 54 odsto, a ukupna vrijednost prijavljenih transakcija za 63 odsto.
„Banke su u prvom polugodištu 2021. prijavile 20 sumnjivih transakcija na pranje novca u iznosu od 6,1 milion КM. Broj prijavljenih transakcija je veći za 18 odsto, dok je njihova vrijednost manja za dva odsto u odnosu na isti period lani“, navodi se u izvještaju Agencije.
Istovremeno, prijavljena su 44 sumnjiva klijenta na pranje novca, što je za 9,5 odsto više u odnosu na isti period 2020. godine.
U ovom periodu nije bilo prijavljenih sumnjivih transakcija, niti sumnjivih klijenata za finansiranje terorističkih aktivnosti.
U Udruženju banaka BiH kažu da ne mogu govoriti o razlozima povećanja prijavljenih transakcija jer se time bave nadležne institucije, ali tvrde da se u bankarskom sistemu BiH, pored propisa koje propisuje lokalno zakonodavstvo vezano za spečavanje pranja novca, dosljedno primjenjuju i standardi koji su propisani na nivou Evropske unije.
CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
I?