SRBIJA, Iako su smanjile kamate na kredite, banke su povećale provizije i naknade, pa zbog toga i dalje izbijaju novac iz džepa onima koji nisu prešli na elektronsko plaćanje.
Ako je neko, na primjer, napravio malo veći račun za mobilni telefon i on iznosi recimo 6.500 dinara, pri plaćanju računa, u zavisnosti od banke u kojoj se plaća, potrošiće dodatnih 32,5 dinara (0,5 odsto vrijednosti ), kod drugih 65 dinara (1 odsto od vrijednosti), a kod nekih 80, 120 ili 150 dinara (minimalna provizija).
Provizija se u slučajevima podizanja novca sa “tuđeg” bankomata kreće u Srbiji od 100 do nekoliko stotina dinara, u zavisnosti od toga koliki iznos se uzima.
Na uzorku od 10 vodećih banaka u Srbiji provizije iznose od jedan do tri odsto, dok su minimalni iznosi provizije od 95 do čak 300 dinara.
Zbog toga su u prva tri mjeseca ove godine, samo na provizijama platnog prometa, banke inkasirale 24,2 miliona evra. U zavisnosti od toga u koju banku građani uđu, plaćanje jednog računa koštaće ih od 45 do 150 dinara.
“To znači da ćemo za sedam računa, koliko minimum svakog mjeseca plaća jedno domaćinstvo, u nekoj banci platiti čak 1.050 dinara na ime provizija. Ako biste preko, recimo, te iste banke nastavili da izmirujete svoje obaveze prema javnim komunalnim preduzećima, to bi vas za godinu dana koštalo više od 12.600 dinara”, objašnjavaju ekonomisti.
Provizija se ne naplaćuje za račune “Infostana”, a najjeftinije je plaćanje računa u pošti, gde se za svaku uplatu do 3.500 građanima uzima 35 dinara.
Za račune do 600.000 dinara zaračunava se provizija od jedan odsto od iznosa uplate, a za sve iznad toga “Pošta” ima fiksnu tarifu od 6.000 dinara. Naslovi.net
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Unikredit Banka Banjaluka naplaćuje 10 KM provizije imao prometa na računu ili ne jbg. Sve se može.
A vi fino predjite u NLB BL,mjesecno 2KM plus za SMS i to samo kad ima prometa.
Svjesno i nepotrebno dižeš tenzije. Za račune građana je to u toj banci 1,80 KM, a za penzionere 1,50 KM. Ovih 10 KM se odnosi na vođenje računa pravnih lica tj. firmi?
Tačno ali naplaćivati 10 KM ako nemam promet po računu za određene mjesece u godini, plaćati nešto 120 KM na godišnjem nivu mislim da je pljačka, u mjesecima kada radiš ok je provizija ali kada nemaš promet ponovo naplaćivati je pljačka i niko ne reaguje, agencija za bankarstvo jbg samo otimajte pomozite privredi da stane na noge
U 21. vijeku račun bez poruke o uplati i debitne kartice ništa ne vrijedi,pa makar bio i džaba.
Unikredit bl naplacuje 10 km ako nemas prometa po racunu na mjesecnom nivo, pravnim licima, samo otimajte, kradite,