BEOGRAD, Evro najviše raste oko 1. u mjesecu, baš kada banke određuju iznose mjesečnih rata za kredite u evropskoj valuti. Ekonomisti tvrde da to nije nimalo slučajno…
Ekonomisti objašnjavaju da na rast evra početkom mjeseca, istina, utiče plaćanje obaveza koje su kompanije napravile tokom prethodnog mjeseca, ali navode da u svemu ima i uticaja poslovnih banaka.
“Iako nemam dokaza za to, rekao bih da banke manipulišu kursom. Oko 1. u mjesecu, kada dospevaju rate, one oslabe dinar i na taj način ostvare fin prihod. Iako to nije jedina stvar koja utiče na kurs evra, banke su te koje ga još poguraju”, siguran je ekonomista Zoran Popov.
Sa njim se slaže i njegov kolega Goran Nikolić koji objašnjava da “kurs koji važi 1. u mjesecu formira se prethodnog dana, a činjenica je da se uvijek posljednjeg dana u mjesecu privode kraju poslovi i obavlja plaćanje dugovanja, uvoza i slično. Zbog toga se logično javlja povećana tražnja za devizama. Razlog, naravno, može da bude i namjera samih banaka da utiču na kurs”.
“Pet vodećih banaka u Srbiji hipotetički uvijek može da se ponaša tako da smanjuje ponudu i povećava tražnju na kraju mjeseca i samim tim podiže kurs. Iako ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da banke to rade, vrlo je moguće da je tako”, ističe Nikolić.
On navodi da bi Narodna banka Srbije mogla intervencijom da spriječi takve manipulacije, ali da bi je to koštalo.
“Takva situacija poslovnim bankama dobro dođe, jer kada se zarada poveća i za jedan procenat u samo jednom danu, napravi se veoma lijepa suma. Dovoljno je pogledati samo razliku između prodajnih i kupovnih kurseva kod banaka, pa vam je sve jasno”, navodi Nikolić.
S druge strane, u bankama krivicu svaljuju na preduzeća koja obavljaju redovna plaćanja krajem mjeseca. “To je posljedica velikog broja transakcija na tržištu u istom smijeru, odnosno devize se uglavnom kupuju, jer preduzeća masovno otplaćuju dugovanja ka inostranstvu krajem mjeseca i plaćaju uvoz”, objašnjava glavni ekonomista Hipo banke Jasna Atanasijević. Press
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Niko nije pogledao šta tu može da ušićari Narodna Banka srbije koja je takođe glavni igrač na tržištu i da ne zaboravimo emisiona banka.