SARAJEVO, Izvori finansiranja bh. banaka su drastično smanjeni zbog čega su uslovi za dobijanje kredita sve oštriji, posebno stanovništvu i preduzećima koja nemaju pozitivnu kreditnu istoriju.
Kazali su to u bankama i institucijama povezanim s finansijskim tržištem nakon što je devet međunarodnih banaka koje posluju u regiji srednje i istočne Evrope zatražilo od Evropske unije i Evropske centralne banke da dio pozajmica koje namjeravaju dati bankama u zemljama EU usmjere prema regiji centralne i istočne Evrope radi poboljšanja novčane likvidnosti. Među tim bankama su UniCredit, Raiffeisen International i Bayern Landesbank, koje se pojavljuju kao većinski vlasnici banaka u BiH.
“Mnogi od nas su se 50 godina borili kako bi se ove zemlje oslobodile komunizma, a sada kada imamo slobodnu tržišnu ekonomiju u regionu, ne možemo ih napustiti u vrijeme kada duva ekstremno oštar vjetar”, rekao je za “Financial Times” prvi čovjek Raiffeisen Internationala Herbert Stepic obrazlažući zahtjev devet bankarskih grupacija za pomoć.
Viceguverner Centralne banke BiH Ljubiša Vladušić kaže da izvori finansiranja bh. kćerki velikih bankarskih grupacija nisu potpuno prekinuti, ali da su značajno smanjeni.
“To smanjuje potencijalni kapital koji se može oploditi kroz davanje kredita privredi i stanovništvu. Banke u BiH rade po generalnim instrukcijama banki majki, a to znači da je veoma prisutan oprez. Recesija, veća konkurencija na tržištu i otpuštanja radnika čine da se opreznije upravlja rizikom, a to znači da se znatno pooštravaju uslovi za dobijanje kredita”, istakao je Vladušić.
Samir Lačević, rukovodilac za bankarske poslove Udruženja banaka BiH, naglašava kako se događa apsurdna situacija da kamate na svjetskom tržištu kapitala odavno nisu niže, ali da sredstava nema budući da je zbog krize u finansijskom svijetu povjerenje narušeno.
“Ovo što predlažu banke iz EU jeste za pozdraviti, ali mi se moramo okrenuti vlastitim unutrašnjim rezervama”, kazao je Lačević podsjetivši da je Udruženje banaka BiH dostavilo vlastima mjere za ublažavanje krize i da očekuje da one reaguju.
U UniCredit banci BiH, čija je matična banka među grupom banaka koje su zatražile pomoć, kažu da kreditne aktivnosti obavljaju u skladu s planom i da nema razloga da one budu smanjene.
“Uslovi za kreditiranje koji se traže od klijenata su ostali isti. I dalje ćemo nastaviti primjenjivati konzervativnu politiku odobravanja kreditnih aranžmana”, naglašavaju u ovoj banci.
U ovoj banci nižu potvrdili informacije da i neki njihovi uposlenici čekaju na dobijanje kredita po mjesec i po navodeći da postoje uslovi i procedure koje se moraju ispoštovati, te vremenski period odobrenja svakog kredita ovisi od zadovoljenja, odnosno ispunjenja postavljenih uslova.
Dobra likvidnost
Radovan Bajić, direktor NLB Razvojne banke BiH, čija se matična banka ne nalazi u društvu onih koje su zatražile pomoć, potvrdio je da je do slobodnih sredstava na tržištu teško doći.
“Međutim, našoj grupaciji ne treba pomoć, niti će je tražiti. Domaće banke još imaju visok stepen likvidnosti”, kaže Bajić.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.