BANJALUKA – Bankarski sektor u Bosni i Hercegovini je prema preliminarnim rezultatima lani ostvario dobit od 367,1 milion maraka, izjavio je predsjednik Uprave Komercijalne banke Banjaluka i predsjednik Upravnog odbora Udruženja banaka BiH Boško Mekinjić.
Ovo je nova rekordna dobit bh. banaka, nakon što je 2017. godine iznosila 336,1 milion KM.
I pored velike konkurencije, pada kamatnih stopa i umjerenog rasta kredita u 2018. godini su ostvareni rekordni rezultati poslovanja sektora.
Prema preliminarnim rezultatima, na nivou bankarskog sektora iskazana je dobit u iznosu od 367,1 milion KM.
Ukupna aktiva bankarskog sektora iznosila je 31 milijardu KM i bilјeži rast u odnosu na prethodnu godinu.
Kreditna aktivnost u bankarskom sektoru je u porastu i ukupni krediti su dostigli nivo od oko 19,4 milijarde KM. Krediti pravnim licima su iznosili 10,2 milijardi KM, a fizičkim licima 9,2 milijardi KM.
“Ukupni depoziti bankarskog sektora bilјeže rast i dostigli su nivo od 21,7 milijardi KM. Depoziti pravnih lica iznose 9,6 milijardi KM i imali su puno veći rast od depozita stanovništva koji iznose 12,1 milijardi KM”, kazao je Mekinjić.
On je rekao da su zahtjevi, nove regulative, implementacija evropskih direktiva za poslovanje i kontrolu banaka dodatno doprinijeli očuvanju i jačanju sigurnosti i stabilnosti bankarskog sektora.
U ovoj godini, prema njegovim riječima, može se očekivati održavanje stabilnosti bankarskog sektora, uz zadovolјavajuću likvidnost i kapitalizovanost, posebno zahvalјujući značajnom unapređenju regulative.
“Imajući u vidu navedene preliminarne rezultate bankarskog sektora, te uz pretpostavku nastavka pozitivnih ekonomskih trendova u BiH, zemlјama okruženja i zemlјama koji su najznačajniji ekonomski partneri, može se očekivati nastavak rasta mase ukupnih kredita nešto umjerenijim stopama rasta”, kazao je Mekinjić.
Stopa rasta ukupnih kredita u 2019. godini mogla bi se kretati između 5,5 i šest odsto. U 2019. godini očekuje se dalјi rast ukupnih depozita takođe po nešto umjerenijoj stopi između pet i šest odsto, uz zadržavanje niskog nivoa pasivnih kamatnih stopa i u narednom periodu.
“Svakako možemo očekivati dalјe unapređenje regulative bankarskog sektora, koja neminovno implicira dodatnu sigurnost za vlasnike kapitala i klijente banaka”, kazao je Mekinjić.
Kada je riječ o lošim kreditima, procenat NPL-a u je značajnoj mjeri smanjen i prema preliminarnim rezultatima kreće se ispod deset odsto. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vesli Snajder
Doktorske izjave pravog doktora i direktora!!!!!!
tako to pametan covjek govori, i svaka mu cast. konacno neko pametan na pravom mjestu