Banke u Britaniji preuveličavaju krizu likvidnosti

LONDON,  Britanski ministar ekonomije Piter Mendelson optužio je banke u zemlji da preuveličavaju krizu likvidnosti i da su sada postale previše konzervativne kada se radi o zajmovima.

On je dodao da banke nepozajmljivanjem novca malim preduzećima nanose još veću štetu svom knjigovodstvenom bilansu i profitu.

On je naglasio da postoji kontradiktornost između onog što su mu rekli u kompanijama širom zemlje, kao i bankari u Londonu.

“Banke se suočavaju sa velikom krizom likvidnosti. Oni su pozjmljivale previše, prejeftino i na previše dug period. Ali one sada, po mom mišljenju, preuveličavaju taj problem na previše konzervativan i restriktivan način”, rekao je on listu “Gardijan”.

On je dodao da su banke sad u opasnosti da jedan blok problema zamijene drugim. “Nepozajmljivanjem se nanosi još više štete jer to, dugoročno gledano, utiče na knjigovodstveni bilans i profit”, rekao je on.

On je dodao da ne zna koliko će recesija trajati, što je u suprotnosti sa zvaničnim predviđanjima vlade prošle sedmice da će Britanija izaći iz recesije u dugoj polovoni 2009. godine.

“Niko ne može predvidjeti koliko dugo ili kratko, koliko bolno ili bezbolno će trajati recesija, koja će uticati na pozajmljivanje, oporezivanje i potrošnju. Ono što sada znam jeste da što dublje ulazimo u recesiju skuplji će biti troškovi izlaska”, rekao je on.

Vlada je najavila u ponedjeljak paket pomoći u vrijednosti 20 milijardi funti kao podršku privredi, uključujući privremeno smanjenje poreza na dodatnu vrijednost /PDV/ na 15 odsto kao i novi porez bogatim ljudima od 45 odsto.

Ministar finansija Alister Darling izjavio je da će do polovine 2011. godine osobe koje zarađuju više od 150 000 funti godišnje morati da plaćaju 45 odsto poreza, dok je do sada za tu kategoriju porez bio 40 odsto.

Pročitaj više:  Usaglašavanje propisa sa evropskim

Darling je rekao da oni koji imaju veliku platu imaju udvostručenu zaradu od 1996. godine.

Prema zvaničnim podacima, oko 400 000 ljudi u Britaniji ima visoku platu i oni će biti obuhvaćeni novom mjerom.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts