BUKUREŠT, Banke koje posluju na tržištu Rumunije ostvarile su u prošloj godini najveće prihode od kamata i provizija u čitavoj Evropskoj uniji (EU), prema podacima koje je objavila Evropska centralna banka (ECB).
Rumunska agencija Ađerpres prenosi da su te banke, takođe, imale i najviše stope prinosa na akcijski kapital banke (ROE).
Banke u Rumuniji su u 2008. zaradile 4,5 milijardi evra na kamatama i provizijama, pri čemu su za svoju dobit uračunavale 5,8 odsto od ukupne bankarske aktive. U Mađarskoj i Poljskoj ta dobit se, međutim, obračunava po nižoj stopi od 3,8 procenata.
Ostvarene profitne stope (ROE), koje su među glavnim mjerilima uspjeha poslovanja, iznosile su 29,5 procenata u bankarskom sistemu Rumunije, što je gotovo dvostruko više u poređenju sa prosjekom u zemljama članicama EU i u centralnoj i istočnoj Evropi.
Analitičari, međutim, ističu da podaci o tome koje je objavila ECB nisu u potpunosti uporedivi za sve zemlje.
Glavni ekonomista Rajfajzen banke Jonut Dimitru tvrdi da navedeni podaci ne daju sasvim jasnu sliku jer nedostaju korelacije u odnosu na rizike. Osim toga, te brojke ne mogu da se porede zato što u svim zemljama nisu uzeti u obzir isti kriterijumi.
Dimitru smatra da će se dobit banaka u Rumuniji značajno smanjiti ove godine, usled rasta troškova u rizičnim provizijama, kao i manje profitabilnosti zajmova i smanjene aktivnosti na kreditnom tržištu.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši