LJUBLJANA, Pojedine slovenačke banke moraće da vrate svojim klijentima proviziju koju su im jedno vrijeme neopravdano naplaćivale za podizanje gotovine s bankomata, a prema procjeni Centralne banke Slovenije radi se 3,952 miliona evra.
Od ovog iznosa 1,22 miliona evra odnosi se na zatezne kamate, jer su banke odbijale da priznaju grešku pa je sudski spor o ovom problemu vođen nekoliko godina.
Radi se o Novoj ljubljanskoj banci, Novoj kreditnoj banci Maribor, Abanka Vipa i Baci Celje koje su u 2006. godini počele da svojim klijentima naplaćuju proviziju za podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka.
Regulator za zaštitu konkuretnosti tržišta ocijenio je ovaj potez banaka kršenjem pravila poštene konkurencije i kartelnim dogovorom, jer su pomenute banke proviziju uvele istog dana i u istom iznosu, u vrijednosti tadašnjih 80 tolara, odnosno današnjih 0,33 evra po jednom podizanju novca.
Odluka regulatora postala je pravosnažna tek ove godine, nakon što ju je potvrdio i Vrhovni sud.
Slovenačka centralna banka odbacila je kritike da, kao regulator finansijskog i bankarskog sistema, nije pravovremeno reagovala.
Iz Centralne banke tvrde da su slučajevi sumnje na kartelne dogovore u isključivoj nadležnosti Državne kancelarije za zaštitu konkuretnosti tržišta, ali da se slažu da je slučajeve nelojalne konkurencije, u kojima su oštećeni građani, potrebno što brže sankcionisati i obeštetiti sve koje su takve mjere pogodile.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tako se radi u uređenoj državi. Naša vas natjera da novac primate preko računa i dozvoli bankama da vam skidaju za tobožnje usluge koliko im volja.