SARAJEVO, Mostarska Unikredit banka, sarajevske Rajfajzen, Sparkase banka i Inteza San Paolo, te NLB Tuzlanska banka od početka prošle sedmice vrše intenzivan pritisak na Vladu Federacije BiH /FBiH/ da im odmah ne vraća kredit vrijedan 160 miliona KM, podignut u aprilu uz kamatu od 7,99 odsto, jer bi ostale bez provizije od oko pet miliona KM.
Prema pisanju “Dnevnog avaza”, od federalnog premijera Mustafe Mujezinovića i njegovog zamjenika Vjekoslava Bevande zatraženo je da ni po koju cijenu sada ne vraćaju uzeti kredit, uz prijetnju da komercijalne banke više nikada Vladi FBiH neće davati bilo kakvu pozajmicu.
U ovim bankama bijesni su i zbog posljednje odluke Upravnog odbora Agencije za bankarstvo FBiH, kojom je, radi zaštite građana i komapnija, jasno navedeno da banke pri prijevremenom vraćanju kredita ne mogu naplatiti više od provizije koju su naplatile prilikom uzimanja kredita na ime takozvanih troškova obrade zahtjeva i odobrenja pozajmice.
Bevanda je rekao da nema namjeru da odstupi od onoga što je rekao i poslanicima Parlamenta FBiH da će “novcem od MMF-a odmah platiti dug komercijalnim bankama”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ukoliko se desi da vlada FBiH nevrati kredit i uštedi 5 miliona KM potvrdiće se činjenica da su bankarski lobiji jači od države. U tom slučaju jedino moguće rješenje je podnošenje ostavke kompletne vlade i krivična odgovornost za pronevjeru gore pomenute sume.