PODGORICA, Ko će i kako u Crnoj Gori upravljati zaplijenjenom imovinom kriminalnih klanova Darka Šarića i Safeta Kalića? Oduzete firme zapošljavaju više stotina radnika i već godinama posluju sa ogromnim gubicima.
Država Crna Gora našla se u čudu poslije privremene zapljene imovine narkoklanova iz Pljevalja i Rožaja – Darka Šarića i Safeta Kalića. Hoteli, moteli, odmarališta na moru, benzinske pumpe, zgrade, stanovi, kuće sa bazenima i helidromom, “hameri” i druge skupe limuzine, kombiji i autobusi, akcije brojnih banaka i ”Pobjede”, nekoliko preduzeća, kojima će država “do daljnjeg”, upravljati, vrijedni su na desetine miliona evra. S druge strane, već prve analize pokazuju da su skoro sve te firme gubitaši i da više stotina zaposlenih u njima prima minimalce.
Dok katastri u Pljevljima i Rožajama užurbano stavljaju zabranu na promet nepokretnosti, kako ”Novosti” saznaju, nastavlja se potraga za nekretninama koju braća Darko i Duško Šarić, ali i Kalići i osobe povezane sa njima, posjeduju u Podgorici, na sjeveru Crne Gore, ali i na crnogorskom primorju. Njihovo “otkriće” i evidentiranje samo bi uvećali ionako dugačku listu nepokretnosti, za koju specijalni tužilac za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, ratnih zločina i terorizma tvrdi da je stečena pranjem novca zarađenog švercom narkotika.
U slučaju Duška Šarića i Jovice Lončara – od prodaje kokaina pranjem para u platni promet Crne Gore ubačeno je više od 21 milion evra, dok se u slučaju Safeta Kalića, njegove žene Amine i brata Mersudina radi o pranju ”svega” 7,2 miliona evra stečenih švercom heroina.
U sjenci borbe tužioca i advokatskih timova oko zapljene imovine, nekako po strani, ostala je sudbina nekoliko stotina radnika, koji su radili, ili još uvijek rade u firmama Šarića u Pljevljima i Kalića u Rožajama.
Firma „Mat kompani“ iz Pljevalja, oko koje se sve vrtjelo u pranju para Šarića, u vrijeme izbijanja afere “Balkanski ratnik” upošljavala je više od 300 radnika.
– Firma sada upošljava oko 120 radnika i izvodi radove za Rudnik uglja u Pljevljima, Vektru Jakić i podgoričku Cijevnu – izjavio je izvršni direktor Muhamed Delagija.
Koliko je ukupno radnika uposleno kod Šarića, teško je precizno reći, jer osim ove oni stoje još iza nekoliko firmi i benzinske pumpe, a tu treba uračunati i kompletan pogon FK Rudar, koji je na Šarićevom platnom spisku.
Kod Kalića je uposleno, tvrde u Rožajama, oko 250 ljudi. Šta će biti sa njima, kada država preuzme upravljanje firmama, pitanje je na koje se traži odgovor.
– Nakon što do početka septembra bude procijenjena imovina Šarića i Kalića, odlučićemo da li ćemo samostalno da upravljamo privremeno oduzetom imovinom ili ćemo angažovati firme koje su registrovane za djelatnosti kojima se bave preduzeća čija je imovina blokirana – izjavio je pomoćnik direktora u Upravi za imovinu Blažo Šaranović, i objasnio:
– Kada popis bude potpun, Uprava će sagledati sve okolnosti i odlučiti koje je najbolje rješenje za upravljane privremeno oduzetom imovinom Šarića i Kalića. Prema zakonu, moramo da obezbijedimo najveći stepen očuvanja imovine, a da za državu istovremeno to budu najniži troškovi.
U Upravi ne isključuju mogućnost da u pojedinim firmama nastave da rade zatečeni menadžmenti, ali uz obavezan nadzor koordinatora iz Uprave. Ako bi se upravljanje oduzetom imovinom povjerilo organizaciji ili instituciji, koja je registrovana i ispunjava zakonom propisane uslove, prvo se mora zaključiti ugovor, a koordinator Uprave bi se i tu uključio kao nadzor.
Da zaposleni u brojnim firmama Šarića i Kalića ne bi trebali da brinu o svom statusu, mada je u ovim vremenima svačije radno mjesto pod upitnikom, smatraju i u Udruženju za radon pravo.
– Zaposleni ne treba da brinu. Novim izmjenama Zakona o radu, poslodavac-sljedbenik (država) mora da preuzme sve radnike i da u roku od pet dana od preuzimanja firme potpiše sa njima ugovore, poručeno je iz Udruženja.
SVE SAMI GUBITAŠI
Šarićevu firmu “Mat kompani” vodili su sposobni i vrijedni ljudi, ali uprkos tome, ona je, po podacima specijalnog tužioca, uglavnom poslovala sa minusom.
I u slučaju Kalićevih firmi je isto. Ugostiteljsko preduzeće “Turjak” bilježi gubitke od pola miliona evra. Poslovanjem se nije proslavila ni benzinska pumpa “M petrol”. Kako je radila vidi se po podatku da su prošle godine troškovi za plate, u prosjeku 11 zaposlenih, bili svega 14.192 evra. Firma “Kristal” ima gubitak od oko 450.000 evra, a “Tajson” 270.000 evra, “Daut i Daut” više od 70.000 evra.
STRANI KAPITAL?
Nije nam jasno kako sud u Bijelom Polju može donijeti odluku o zapljeni, pa makar privremenoj, firmi čiji je kapital stigao iz SAD – pitanje je koje postavlja advokatski tim Duška Šarića i Jovice Lončara, na odluku suda o privremenoj zapljeni vrijedne imovine firme “Mat kompani”, čiji su vlasnici, poslije brojnih preregistracija, firme iz SAD i sa Sejšelskih ostrva. Novosti