DOHA, Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso pozvao je danas na usvajanje “paketa pomoći” u cilju spašavanja ljudskih života u siromašnim zemljama, koje su takođe pogođene globalnom finansijskom krizom.
Govoreći na otvaranju konferencije UN o razvojnoj pomoći siromašnim zemljama Baroso je rekao da bi bilo “sramno” zanemariti “ljudske gubitke” u sočavanju sa krizom, prenosi meža Bi-Bi-Si.
Baroso je rekao da će klimatske promjene, energetska bezbjednost i trgovina predstavljati dodatne probleme sa kojima će se suočiti siromašne zemlje usljed finansijske krize.
Cilj konferencije UN o finansiranju za razvoj, koja se održava u Dohi, je postići napredak u domenu razvojne pomoći siromašnim zemljama.
Strahuje se da će bogate zemlje smanjiti pomoć za razvoj usljed nadolazeće recesije.
Svjetska banka saopštila je da se zemlje u razvoju suočavaju sa snažnim usporenjem rasta, povlačenjem privatnog kapitala kao i većim kamatnim stopama na dugovanja.
Isti izvor navodi da će rast u zemljama u razvoju pasti na 4,5 odsto naredne godine.
Međutim, humanitarne agencije kritikovale su i Svjetsku banku i Međunarodni monetarni fond, kao i mnoge svjetske lidere bogatih zemalja jer se nisu pojavili na konferenciji u Dohi.
“Činjenica da je samo mali broj lidera doputovao u Dohu je stvarno razlog za zabrinutost”, rekao je Arijen Arpa iz humanitarne organizacije “Oksfam”.
Bogate zemlje su prije šest godina obećale da će udvostručiti napore i osigurati da siromašne zemlje ispune svoje milenijumske razvojne ciljeve tako što će prepoloviti siromaštvo do 2015. godine.
Međutim, prema podacima UN razvijene zemlje dale su samo 20 od 50 milijaradi dolara obećanih na samitu G8 2005. godine, što je znatno manje od 130 milijardi koliko je potrebno za ispunjenje milenijumskih ciljeva.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik rekao je da će ubrzati raspodjelu od 42 milijarde dolara kao podršku zemljama niskog dohotka u naredne tri godine.
Zemlje u razvoju takođe žele da igraju veću ulogu u razgovorima o restruktuiranju svjetskog finansijskog sistema.
Neke zemlje u razvoju željele bi takođe da sastanak u Dohi razmotri pitanja utaje poreza multinacionalnih kompanija i odliva kapitala.
U međuvremenu, u Ženevi će se uskoro razmatrati mogućnost održavanja novih razgovora o svjetskoj trgovini, koji su prekinuti ljetos zbog spora oko poljoprovrednih tarifa za siromašne zemlje.
Šef Svjetske trgovinske organizacije Paskal Lami rekao je da je neophodno da svjetski lideri pokažu opredjeljenost da pomognu zemljama u razvoju putem trgovine i finansijske pomoći.