ANKARA, “Britiš ameriken tobako” pobjedila je na aukciji za preuzimanje turskog “Tekel-a” od turske države, ponudivši 1,72 milijardi dolara. Imovinu “Tekela” Ankara već pet godina pokušava da privatizuje.
BAT (British American Tobacco), drugi po veličini proizvođač cigareta na svijetu, poslije američke grupacije “Altrija” (Altria), odnio je pobjedu nad ostalim ponuđačima, uključujući tursku grupaciju “Dogan holding”, investicionu kompaniju “Siti venčer kepital internešenel” (Citi Venture Capital International) i tursku trgovinsku firmu “Tutsab”.
Turska je osmo po veličini tržište duvana na svijetu, na kojem se popuši oko 115 milijardi cigareta godišnje i gdje su porezi na duvan niži nego u zapadnoj Evropi. Porez na najpopularnije marke cigareta u Turskoj iznosi između 25 i 50 odsto maloprodajne cijene, dok je u Britaniji, na primjer, veći od 50 procenata, podsjetila je agencija Rojters.
Turski proizvođač cigareta “Tekel”, s udjelom od 13,7 odsto na turskom tržištu duvana, jedna je od samo nekoliko duvanskih kompanija na svijetu koje još nisu privatizovane.
Prodat je samo nekoliko sedmica pošto je turski parlament usvojio propis kojim se zabranjuje pušenje na javnim mjestima, što predstavlja veliku promjenu u zemlji u kojoj oko 60 odsto muškaraca puši.
Direktor BAT-a zadužen za investicije Ričard Hodžson (Richard Hodgson) smatra da će zabrana pušenja na javnim mjestima, izuzev restorana, barova i kafea, koja stupa na snagu u aprilu, umanjiti potrošnju duvana u Turskoj, ali za manje od 10 odsto.
BAT će ovom kupovinom postati drugi najveći učesnik na turskom tržištu duvana , iza “Altrije”, jer će njegov udio porasti na 36 odsto, sa sadašnjih sedam procenata. Udeo “Altrije” je u januaru iznosio 41 odsto, podsjetio je Rojters.
Prošla godina je bila rekordna po visini direktnih stranih investicija u Turskoj – privučeno je 21,9 milijardi dolara, što je pomoglo finansiranju rekordnog deficita od 38 milijardi dolara.
Državna agencija za privatitaciju je u periodu od 2003. do 2007. godine prodala državne imovine u vrijednosti od 22 milijarde dolara.