BEOGRAD, U beogradskim marketima osnovni proizvodi su najjeftiniji u Srbiji. U Beogradu su jeftiniji u odnosu na druge gradove mlijeko, ulje, ali i kafa, jogurt, čokolada.
Tako je litar svježeg mlijeka jeftiniji za čak 21 dinar nego u Kragujevcu, a tolika je i razlika u cijeni ulja u odnosu na Užice.
Za šest proizvoda, koje je Press obuhvatio ovim istraživanjem u sedam gradova, u Beogradu je trenutno potrebno izdvojiti 491,50 dinara, dok je u Kragujevcu tai iznos 576,80 dinara.
Osim najpovoljnijih cijena, Beograđani imaju i najbolje plate (u oktobru 2010. u prosjeku 42.421 dinar, dok je u Novom Sadu 39.904, Užicu 33.821, a Kragujevcu 30.991).
Predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović objašnjava da je Beograd najjeftiniji, jer za razliku od gradova u unutrašnjosti ima zdravu trgovačku konkurenciju. “Zapravo, samo Beograd ima zdravu trgovačku konkurenciju. Ima više trgovinskih lanaca, što nije slučaj sa gradovima u ostalom dijelu Srbije”, kaže Papović.
Ekonomista Goran Nikolić dodaje da nižim cijenama u Beogradu doprinose i niži transportni troškovi. “Uvijek najbolju ponudu, a istovremeno i najniže cijene imaju veliki trgovinski lanci, koji nisu u toj mjeri zastupljeni u drugim gradovima. Cijene su niže zato što proizvođači i trgovci imaju niže transportne troškove. U provinciji su jedino jeftinije usluge”, kaže Nikolić.
I kad se zanemare razlike u cijenama, svi žitelji Srbije dodatno će morati da stežu kaiš, jer u trgovine neprestano stižu novi cjenovnici. Juče su poskupjeli mlijeko i mliječni proizvodi, danas će cigarete, a do kraja mjeseca biće povećane i cijene brašna, kafe, slatkiša i alkoholnih pića.
Od početka januara šećer je poskupjeo za četiri do šest odsto, negazirani sokovi za tri do 15 odsto, pojedini slatkiši za pet do 20 odsto, supe i čajevi za 12 do 15 i cigarete za dvadesetak dinara po paklici.
Do kraja mjeseca najavljena su poskupljenja pojedinih alkoholnih pića za 11 procenata i slatkiša, kažu u vodećim beogradskim trgovinskim lancima.
Zbog povećanja akciza poskupjele su i određene vrste goriva. Tako evrodizel na većini pumpi sada košta 126,4 dinara, dok je evropremijum BMB-95 134,9 dinara. Cijene na pumpama NIS-a nisu mijenjane.
U trgovinama se od juče primjenjuju novi cjenovnici mljekara Subotica i Imlek. Cijene u veleprodaji za dugotrajno i svježe mlijeko više su za dva, a za kiselomliječne proizvode za jedan dinar, kažu u Imleku. Za dva do 3,5 odsto skuplji su i proizvodi subotičke mljekare, a očekuje se da od 15. januara poskupe i proizvodi šabačke mljekare. Sredinom mjeseca, odnosno do kraja nedjelje, cijene će korigovati i Šabačka mljekara, kao i “Somboled”.
U Srbiji se prosječno godišnje potroši 87 litara mlijeka i proizvoda na bazi mlijeka po stanovniku, gotovo tri puta manje od evropskog prosjeka. Evropski prosjek je 250, a u Njemačkoj čak 308 litara. Prije dvadesetak godina Srbija je imala 938.000 krava. Danas upola manje – 456.000. Press, Novosti