BEOGRAD, Glavni razlog za dvonedjeljni pad Beogradske berze je strah investitora od nove krize u svijetu zbog čega ne žele da se upuštaju u nove investicije.
Domaći analitičari procjenjuju da će investitori za sada čekati i vrlo rijetko ulagati.
Srpsko finansijsko tržište je veoma “plitko” i burno reaguje na svaku promjenu, a veliki investitori strahuju od nove krize i zato dolazi do pada berzi u regionu i Evropi, kaže zamjenik glavnog i odgovornog urednika nedjeljnika NIN Milan Ćulibrk.
Drugi razlog pada prometa na Beogradskoj berzi je valutni rizik, jer strani investitori moraju devize da mijenjaju za dinare kada trguju na berzi, a kada prodaju hartije od vrijednosti postoji strah da će izgubiti na kursnim razlikama prilikom promjene dinara u evre ili dolare, objasnio je Ćulibrk.
On kaže da postoji i treći razlog za ustezanje investitora, a to je bojazan da izvještaji o poslovanju firmi, čijim se akcijama trguje na berzi, nisu vjerodostojni, tako da bi njihovo ulaganje nosilo rizik.
“Dok ne dođe do pozitivnog zaokreta na evropskim i svjetskim berzama, srpsko tržište će padati”, naglasio je Ćulibrk i dodao da će investitori za sada čekati i vrlo rijetko će ulagati.
Saradnik internet portala makroekonomija.org Draženko Lukač kaže da objašnjenje za pad prometa Beogradske berze treba tražiti u makroekonomskim kretanjima u zemlji, a jedan od razloga je i strah od dužničke krize koja je zahvatila svijet.
U bliskoj budućnosti, Lukač očekuje “totalnu apatiju” kod prodaje i tražnje za hartijama od vrijednosti na Beogradskoj berzi, naglašavajući da nema nagovještaja da će se domaća berza uskoro oporaviti, niti treba očekivati dolazak velikih investitora.
I Lukač smatra da je srpsko finansijsko tržište “plitko”, jer se na njemu trguje malim brojem akcija, u odnosu na razvijene regionalne i svjetske berze, tako da se svako pomjeranje na tim tržištima odražava i na Beogradsku berzu, ali sa zakašnjenjem. Tanjug