SARAJEVO, Federacija bi do kraja godine trebalo da dobije budžet koji će iznositi 1,56 milijardi KM, što je znatno manje od tri milijarde KM koliko iznose zahtjevi ministarstava u Vladi FBiH, kaže ministar finansija Vjekoslav Bevanda.
Ipak se nada da će budžet za 2009. godinu kroz parlamentarnu proceduru zadržati ove gabarite.
Kada će FBiH dobiti budžet za narednu godinu?
BEVANDA: Ministarstvo će ga ponuditi Vladi između 15. i 20. decembra i biće to teška tema. Nadam se da će biti prihvaćen. Plan je da bude 1,56 milijardi KM i to je usaglašeno sa realnim prilivima sredstava i biće dobro ako i to ostvarimo. Ovim proračunom se ne uzimaju u obzir nikakve moguće posljedice globalne ekonomske krize i to je ono čega će se držati Ministarstvo finansija, ali ne znam da li ćemo se uspjeti zadržati u tim gabaritima. Mislim da bi Parlament FBiH, ako bude volje, proračun mogao usvojiti na vrijeme, a ako ne – imaćemo odluku o privremenom finansiranju, što nije ništa strašno.
No, i pored ovog štedljivog pristupa u FBiH, sa državnog nivoa vas optužuju da rušite državu jer niste prihvatili povećanje državnog budžeta?
BEVANDA: To je vrlo ružno. Mi smo pristali da on okvirno raste za 12 posto, a prihodi od PDV-a rastu osam posto. Projecirani rast poreza je 3,59, a mi smo dopustili da se on planira osam posto. Uz to, sa jedinstvenog računa se prvo namiri država i samim tim smo osigurali da se slijedi evropski put i da se državi da prioritet, a naš budžet smo planirali ispod projekcije rasta prihoda i to dovoljno govori o našem opredjeljenju.
Za koga u FBiH naredne godine neće biti para?
BEVANDA: Još ne znam tačno, ali mislim da će za sve biti manje para jer su ukupni zahtjevi ministarstava dostigli tri milijarde KM.
Kako ministri obrazlažu te zahtjeve kada znaju mogućnosti?
BEVANDA: Treba im novac, planiraju razvoj i svako hoće da u svom ministarstvu realizuje što više projekata, i to je u redu.
Mogu li ove preraspodjele koje ste napravili u ovogodišnjem budžetu napraviti probleme nekim od korisnika?
BEVANDA: Ne, jer smo najvećim dijelom skidali višak planiran za plate i doprinose, a gdje nije riječ o tim sredstvima – sa ministarstvima smo dogovarali skidanje projekata koji neće biti realizirani do kraja godine.
Jeste li preraspodjelama obezbijedili novac za herceptin, lijek za žene koje imaju rak dojke, a koji je premijer obećao Parlamentu FBiH?
BEVANDA: Ti detalji nisu bili na sjednici Vlade, ali ako bude u okviru preraspodjela za to će biti para.
Kada će biti isplaćene plate za Sudsku policiju?
BEVANDA: U naredna dva od tri dana i svima će plate biti isplaćene isti dan.
Koliko ima neplaćenih računa ili neizmirenih obaveza?
BEVANDA: Nemamo neplaćenih računa, ali u odnosu na plan naša projekcija je da će nedostajati 350 miliona KM. U taj iznos ulaze i odluke koje je Vlada donijela, a koje se odnose na grantove. U narednu godinu ćemo prenijeti samo ono što se mora platiti, a sva ministarstva moraju obrazložiti svaku stavku čije plaćanje traže. Ostale obaveze neće biti plaćene, a odluke ćemo staviti van snage. U četvrtak ću znati koliko je tih odluka.
Koliko će povećanje plata izabranih i imenovanih dužnosnika opteretiti budžet FBiH naredne godine?
BEVANDA: Za mene to nije povećanje, jer još nije utvrđena osnovica. Vidjećemo šta će to značiti kada je utvrde.
Hoće li naredne godine biti rasta socijalnih davanja?
BEVANDA: Moj prijedlog će biti da to bude na nivou ovogodišnjih davanja, a to je 730 miliona KM i u skladu je sa ovogodišnjom realizacijom. Moguće preraspodjele među kategorijama će morati definisati resorni ministri, ali bojim se da, nakon što je Parlament odbio izmjene Zakona o socijalnim davanjima, sve ide u pravcu uvođenja novih korisnika u prava, a to nije dobar smjer.
Hoće li budžetu u narednoj godini pomoći dobit javnih preduzeća?
BEVANDA: Nije pomogla ni ove godine jer smo mi planirali 119 miliona, a dobili 80. Vlada je u dva navrata zadužila resorne ministre da sva javna preduzeća koja su poslovala pozitivno dobit podijele kao dividendu svojim dioničarima. I tada smo uprihodovali ovih četrdesetak miliona, ali taj novac još nismo dobili jer nismo usvojili njihova izvješća o radu koja treba da idu i na sjednicu Parlamenta FBiH.
Kako funkcioniše Fiskalno vijeće BiH?
BEVANDA: Imali smo dva sastanka i utvrdili okvire svih proračuna, ali evo, na nivou države proračun nije usvojen i to znači da mi funkcioniramo, ali se naše odluke ne poštuju. To može dovesti do toga da rad Fiskalnog vijeća izgubi smisao, jer smo utvrdili okvire kojih se trebalo držati, odluke smo donijeli po pravilniku, a sada možemo doći u situaciju da ipak svako za sebe planira proračun i onda se gubi smisao ukupne konsolidacije u državi.
Kada bi parlament BiH mogao potvrditi odluku UO Uprave za indirektno oporezivanje BiH o ukidanje PDV-a na sredstva iz IPA fondova EU?
BEVANDA: Mislim da će to biti uskoro, jer ne bi trebalo da ponovimo propuste zemalja iz okruženja i propustimo da iskoristimo ova sredstva. Takođe bi trebalo, bez obzira na poteškoće, da nađemo način da obezbijedimo kotizacije za druge fondove i povučemo i taj novac.
Vlada radi u tmurnoj atmosferi
Koliko je Vlada opterećena političkom situacijom i razgovorima o rekonstrukciji Vlade?
BEVANDA: Svi će reći da nije, ali jeste. Vlada radi u tmurnoj atmosferi od početka ove godine. Ima nadmudrivanja, preglasavanja, povlačenja tačaka sa dnevnog reda ili dopunjavanja tog dnevnog reda. I to su ozbiljni problemi, jer se odluke donose teško i sve je nekako zakočeno. Cijela godina je takva.
Premijer je predložio redukciju Vlade i samim tim uštede. Kako Vama to izgleda?
BEVANDA: To treba da cijene oni koji se razumiju u politiku, ali ono što ja znam je da za to trebaju suglasnosti kantona, izmjene zakona i Ustava FBiH, a za to treba vrijeme. Premijer govori i o uštedama od 300 miliona KM, ali ja ne razumijem kako jer ako spojite ministarstva ostaju svi zaposleni. Ja tu ne vidim prostor za uštede, a spajanje kantonalnih ispostava zavoda je još teža operacija jer se tu zadire u Ustav FBiH. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.