BANJALUKA, Broj zaposlenih za koje se uplaćuju doprinosi na području Republike Srpske od decembra prošle do kraja februara ove godine pao je sa 266.000 na 237.000, što znači da je u prosjeku mjesečno bez zdravstvenog i penzijskog osiguranja bilo 10.000 radnika.
Prema podacima Poreske uprave RS (PURS) doprinosi u decembru 2015. godine uplaćeni su za 266.508 radnika, u januaru ove godine za njih 246.623, dok je u februaru taj broj pao na 237.364.
Na udaru su se najviše našli zaposleni koji primaju platu u rasponu od 370 KM do 610 maraka.
– Doprinosi na plate u ovom rasponu u decembru su uplaćivani za njih 102.244, a taj broj u februaru je pao na 93.822 radnika – pokazali su podaci PURS-a.
Kada je riječ o zaposlenima koji primaju minimalac, odnosno koji su prijavljeni na platu od 370 maraka, doprinosi su u decembru uplaćivani za 22.549 zaposlenih.
– Međutim, u februaru doprinosi su uplaćeni za 7.600 radnika manje – podaci su Poreske uprave.
Bez doprinosa su ostali i oni koji zarađuju više od 2.000 maraka mjesečno.
– Na području RS u decembru je bilo 11.008 zaposlenih kojima su uplaćivani doprinosi na platu veću od 2.000 maraka, dok je u februaru ovaj broj radnika smanjen na 7.577 – pokazuju podaci PURS.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da nigdje u svijetu ne postoji mogućnost da poslodavci isplaćuju platu, a da istovremeno ne uplaćuju doprinose, kao što je slučaj kod nas.
– Sa ovom praksom treba što prije prestati. Kompletan javni sektor masovno se koristi ovim načinom izbjegavanja obaveza – rekao je Škrebić i dodao da svi oni koji ne plaćaju doprinose, bilo iz privatnog ili javnog sektora, treba da zaključaju firme i da više uopšte ne rade.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da se u normalnim zemljama ne može desiti da poslodavci ne uplaćuju poreze i doprinose.
– Očigledno je da su zakazale nadležne institucije, odnosno Poreska uprava i Inspektorat Srpske, koji su dopustili da poslodavci ne poštuju zakone – kazala je Mišićeva.
Ona je naglasila da nepoštivanje zakona o porezima i doprinosima i prava radnika da dobiju zarađenu platu, mora biti najoštrije sankcionisano.
– Zbog nesavjesnog ponašanja pate radnici, fondovi, pa i kompletno društvo. Rješenje je u krajnjem pooštravanju kontrola primjene zakona o porezima, kolektivnih ugovora, Zakona o radu i sankcionisanje onih koji to ne rade – naglasila je Mišićeva.
Upozorenje Fonda zdravstva
Fond zdravstvenog osiguranja RS takođe upozorava da poslodavci ne uplaćuju redovno doprinose.
– Ostvarenje prihoda Fonda u potpunosti zavisi od naplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, a po tom osnovu potraživanja Fonda iznose 200 miliona KM. Doprinosi samo lani nisu uplaćivani za više od 42.000 radnika i poljoprivrednika – naveli su u Fondu.
Broj radnika za koje je uplaćivan doprinos
Decembar 2015.
266.508
Januar 2016.
246.623
Februar 2016.
237.364
Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Fond zdravstva upozorava poslodavce, a zdravstvene ustanove prve ne uplaćuju doprinose! Apsurd na kvadrat