Bez konkretnih odluka o problemima toplana Srbije

BEOGRAD, Na sastanku u Vladi Srbije, na kome je raspravljano o problemima sa kojima se toplane u zemlji suočavaju pred početak sezone grijanja, nisu donesene nikakve konkretne odluke, rečeno je u vladi.
Jučerasnji sastanak je, kako je istaknuto, bio tehničkog karaktera, iznijeti su problemi sa kojima se toplane suočavaju, ali nisu donesena nikakve konkretne odluke.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović izjavio je ranije da bez pomoći države neće biti moguće riješiti ekonomske probleme toplana i da je cilj sastanka u Vladi Srbije da se pokuša pronaći neko srednje rješenje, kako bi korisnici imali grijanje tokom cijelog perioda grijanja.

On je naveo da će korisnici daljinskog grijanja ubuće morati sami da snose troškove grijanja, jer će toplane morati da počnu da primjenjuju ekonomsku cijenu zbog visokih troškova nabavke energenata.

Stojanović je naveo da energenti za jednu sezonu grijanja za sve toplane u Srbiji koštaju 270 miliona evra i dodao da se oko 500.000 domaćinstava griju putem daljinskog sistema grijanja, kao i da dugovi toplana “Srbijagasu” za isporučeni gas iznose oko sedam milijardi dinara.

Šef vladine radne grupe za sigurno snabdijevanje energentima Nikola Rajaković saopštio je prošle nedelje da su tehničko – tehnološke pripreme energetskog sektora za početak sezone grijanja dobro obavljene, počev od toplana, elektroenergetskog sistema, elektromreže, Srbijagasa i NIS-a, i ukazao na probleme ekonomske prirode sa kojima se toplane suočavaju.

“Po bilansnim količinama koje su nam potrebne za ovu sezonu grijanja dobro stojimo i kada je u pitanju gas, struja, ugalj, mazut, ogrevno drvo. Situacija je pod kontrolom i građani, što se toga tiče, mogu mirno da očekuju hladne dane”, rekao je Rajaković.

Pročitaj više:  Grčku povući iz evrozone?

On je, međutim, ukazao da je neophodna saradnja svih učesnika, počev od javnih komunalnih preduzeća, vlade, energetskih subjekata, kako bi se našlo optimalno rješenje za dugove i ekonomske probleme sa kojima se toplane suočavaju.

Rajaković je naglasio da je dugoročno rješavanje tog problema moguće jedino ako počnu da se primjenjuju ekonomske cijene za grijanje, kao i da svako plati ono što je potrošio.

Kada je u pitanju električna energija, Elektroprivreda Srbije je podnijela Agenciji za energetiku zahtjev za drugo poskupljenje cijene struje u ovoj godini, ali se ta cijena, kako tvrde u Vladi Srbije, neće mijenjati do kraja ove godine, dok će korekcija cijene gasa zavisiti od situacije na tržištu.

Javno preduzeće “Srbijagas” nije još podnijelo zahtjev za poskupljenje gasa Agenciji za energetiku, ali je generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio da bi, prema ekonomskoj računici, gas trebalo da poskupi za 18,2 odsto. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts