BEOGRAD, Ulaganje investitora iz Hrvatske i Slovenije na tržište Srbije i eventualna kupovina neke kompanije ne bi trebalo da budu praćeni predrasudama u javnosti.
Potpredsjednik Slovenačkog privrednog kluba u Srbiji Dimitar Polovina smatra da u srpskoj javnosti treba prevazići dileme u čijem je vlasništvu firma, već insistirati na tome da je pravo mjerilo vrijednosti kompanije zapravo da li zapošljava ljude i proizvodi kvalitetne proizvode.
“Potpuno je nebitno u čijem je firma vlasništvu. Najvažnije je od svega da firma radi dobro i da isplaćuje plate i stvara profit”, rekao je Polovina i dodao da je od velike važnosti i uloga medija koji, kada pišu o preduzećima, ne treba da potenciraju iz koje zemlje preduzeće dolazi.
“Firma treba da bude prepoznatljiva samo po svom brendu, kao što je recimo slovenačko Gorenje. Tu firmu već niko ne smatra slovenačkom, već je posmatra kao ime i brend”, objasnio je on.
“Političari ulažu zaista veliki napor da poprave odnose u ekonomiji, što je jedino ispravno. Dok sam bio direktor predstavništva Privredne komore Slovenije, ja sam imao stalno problem kako to da srpske firme ne idu u Sloveniju i do danas nisam sebi razjasnio zbog čega je to tako”, dodao je Polovina.
On je rekao da Srbija ima dobrih malih, srednjih i velikih preduzeća, “ali da još uvijek nije urađen ključni prodor na inostrano tržište kupovinom neke strane kompanije”.
“Za tržište Evropske unije vjerovatno misle da je zahtjevno, ali zbog čega ne izlaze na tržište Hrvatske, Bosne, Makedonije…?”, upitao je Polovina.
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da ne treba da zbunjuje što se u domaćoj javnosti, ali i u zemljama regiona, pojavljuju nepovjerenje i predrasude povodom dolaska investitora iz neke od zemalja bivše SFRJ, imajući u vidu šta se sve događalo devedesetih godina.
Međutim, ta vremena su za nama i potrebno je da se javnost i putem medija stalno podsjeća šta je to naš ekonomski interes. “Korisno je insistirati na tome da se u ekonomiji gleda samo sopstveni interes. Bilo koje pomjeranje od sopstvenog interesa je politički napor koji služi nekom političkom cilju, ali koji neće dugo trajati”, rekao je Kovačević
On je naglasio da je strano ulaganje korisno ne samo za zemlju iz koje dolazi, već i za zemlju u koju se ulaže. “Sve investicije koje su došle iz Slovenije i Hrvatske su povećale broj zaposlenih i doprinijeli su rastu bruto domaćeg proizvoda”, rekao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, dobro bi bilo da poneko naše trgovinsko preduzeće u tim zemljama napravi svoj lanac prodaje, jer bi kroz te lance lakše prolazila naša roba.
Kovačević je naveo i da u slučaju najavljene prodaje srpskih preduzeća (Knjaz Miloš, Bambi koncern, Imlek, Subotička mljekara) koja posluju u sastavu investiconog fonda Salford, ne treba imati nikakvih predrasuda prema dolasku stranog investitora iz svijeta ili regiona.
“Ako se te firme prodaju nekom stranom preduzeću to je bolje nego da se prodaju nekom domaćem kupcu, jer će devize doći od nekog stranca, a ako bi se neka domaća kompanija odlučila za tu transakciju, u sadašnjoj situaciji bi se vjerovatno morala zadužiti, jer nije riječ o malim parama”, rekao je Kovačević.
Direktor za korporativne i regulatorne poslove “Denjub fuds grupe” Rade Pribićević kaže da je generalno mišljenje privrednika da je srpsko tržište otvoreno za kompanije koje dolaze, primjera radi iz Hrvatske.
“Kada govorimo o Srbiji i Hrvatskoj tu imamo disproporciju u smislu broja kompanija i nivoa investicija. Ta disproporcija nedvojbeno govori u korist Hrvatske. U Srbiji potpuno slobodno i neometano posluje preko 600 hrvatskih kompanija, dok u Hrvatskoj možda imate tri ili četiri srpske kompanije koje imaju nekakav promet”, rekao je Pribićević.
“Ovde je riječ o jednoj okolnosti koja boli srpsku privredu. Za hrvatsko tržište mi smo veoma zainteresovani i mislimo da je to u određenoj mjeri jedno političko pitanje i da nije rješivo na nivou pojedinačne kompanije i da bi Vlada trebalo da pruži značajnu podršku srpskoj privredi da se pojavi na hrvatskom tržištu”, ocijenio je Pribićević. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
..Ulaganje investitora iz Hrvatske i Slovenije na tržište Srbije i eventualna kupovina neke kompanije ne bi trebalo da budu praćeni predrasudama u javnosti….
——————–
Ne bi vama trebalo dati ni tezgu na pijaci da zakupite .