SARAJEVO, Privrednici više ne mogu sami opstati i bez pomoći vlasti doći će do još masovnijeg otpuštanja radnika i smanjenja plata.
Upozorili su juče privrednici iz Kantona Sarajeva (KS) tokom sastanka s predstavnicima kantonalne vlade na kojem je predloženo više od 40 mjera za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize. Privrednici su kao neke od hitnih mjera naveli otvaranje javnih radova, stavljanje 150 miliona KM slobodnih sredstava Centralne banke BiH na raspolaganje privredi, smanjenje javne potrošnje i reviziju granskih kolektivnih ugovora o radu.
“U recesiji je najopasnije otpuštanje radnika, jer to stvara zatvoreno kolo krize i bezizlaza. Dok su sve države davno donijele mjere, naša je nedavno usvojila paket od 16 mjera koje nemaju ni rokove ni nosioce aktivnosti”, rekao je Kemal Grebo, predsjednik Privredne komore KS.
Šahzudin Jahjaefendić, direktor ŽGP-a iz Sarajeva, kazao je da je građevinarstvo bilo jedna od najjačih privrednih grana, a da je danas palo na niske grane.
“Ako je privreda na koljenima, jedini izlaz su javni radovi i davanje posla domaćoj operativi”, istakao je Jahjaefendić.
Bećir Čengić iz “El Tarik Oila” upozorio je da je privreda na rubu, ali da neće pasti samo ako privatni sektor bude održan zdravim. Napomenuo je da novac za gradnju cesta ubran od takse na gorivo koja iznosi deset feninga po litru prodatog goriva treba pametno raspodijeliti.
Privrednici su se požalili da im banke ne daju kredite, iako u njima leži više od milijardu KM, te da im je potrebna zaštita države od “onoga što im rade banke i lizing kuće”. Naveli su i da im općinske administracije otežavaju rad, te da se malo pažnje poklanja poljoprivredi, iako se “armija može zaposliti na selu”.
“Plate u realnoj privredi su više nego duplo manje od prosječne. Plate budžetskih korisnika koje su višestruko veće treba vezati za plate realne privrede. Moramo analizirati stanje u privrednim granama i reći kojim granama treba pomoći”, rekao je Alija Šabanović iz sarajevskog “Klasa”.
Muhamed Šaćiragić, direktor “Centrotransa” iz Sarajeva, smatra da je između ostalog, potreban politički zaključak o demonopolizaciji, dodjela budžetskih sredstava krajnjim korisnicima, a ne posrednicima, te formiranje savjeta za privredu na kantonalnom nivou.
Kantonalni ministar privrede Abid Šarić obećao je da će prijedlozi privrednika biti razmotreni i ugrađeni u prijedlog budžeta podsjetivši da je sadašnjim okvirom predviđeno 60 miliona KM za kapitalne investicije. Premijer KS Besim Mehmedić naglasio je da je socijalna sigurnost jedan od primarnih zadataka Vlade. Kazao je da pravi odgovori na pitanja privrednika proizlaze iz promjene Ustava BiH. Zaključio je da ovaj sastanak treba biti ponovljen za 60 dana kako bi bilo razmotreno šta je urađeno na osnovu jučerašnjih prijedloga.
Problemi metalaca
Sindikat metalaca BiH i Ministarstvo industrije FBiH formirali su juče radnu grupu, koja u roku od 15 dana mora pripremiti analizu stanja u metalskoj industriji i prijedloge mjera i rješenja problema koji će biti materijal za raspravu na parlamentu FBiH.
Ovo je juče dogovoreno na sastanku predstavnika sindikata metalaca i Vlade FBiH posvećenom inicijativi ovog sindikata za održavanje vanredne sjednice parlamenta FBiH o problemima u metalskoj industriji koja je bila nosilac razvoja BiH.
“Problemi naše grane su složeniji u uslovima ekonomske krize. Najveća otpuštanja i skraćenja radnog vremena su upravo u metalskoj industriji. Potrebne su hitne mjere, a među njima uvezivanje staža i smanjenje cijena energenata”, istakao je predsjednik Sindikata metalaca BiH Ismet Bajramović. Nezavisne n.