BEOGRAD, Srbija se u četvrtak pridružila ostatku planete u praznovanju Svjetskog dana mladih. Širom zemlje organizovani su koncerti, izložbe, žurke… kojima se veliča mladost, ali istovremeno se većina onih koji hrle ka tridesetim pita da li ima više razloga za slavlje ili za – brigu. Ni statistika ne šalje poruku optimizma. Bez posla je u Srbiju oko 200.000 omladinaca, a oni koji i dođu do svog radnog mjesta dobro su se načekali. Studiranje je razvučeno i u prosjeku traje oko sedam godina, većina mladih i dalje živi sa roditeljima, a mnogi nisu nikada prešli državnu granicu, a kamoli zagazali na drugi kontinet.
– Položaj mladih ni izbliza nije zadovoljavajući, ali je važno da se radi na tome da se on unaprijedi – ocijenila je, za “Novosti”, Snežana Marković, ministarska omladine i sporta i podsjetila da je državna politika usmjerena upravo na poboljšanje njihovog položaja. – Naša je poruka da ostanu ovdje, a naš zadatak da im u saradnji sa lokalnim samoupravma pomognemo što je to više moguće.
A koliko im je pomoć neophodna pokazuju i rezultati različitih istraživanja. Tako je, posljednja anketa resornog ministarstva pokazala da na konkursu za posao, fakultetsku diplomu može da priloži svega 8,6 odsto mladih ljudi u Srbiji, a čak 30 odsto ih nema završenu ni srednju školu. I u Uniji poslodavaca su zaključili, na osnovu svog istraživanja, da se mladi u Srbiji teško zapošljavanju na dobrim pozicijama i rijetko dobijaju velike plate, kao i da u srpskom menadžmentu radi deset puta manje omladinaca nego u zemljama Evropske unije. I u Nacionalnoj službi za zapošljavanje vade mračnu statistiku pa tako najveće učešće u registrovanoj nezaposlenosti imaju oni od 25 do 29 godina (13,36 odsto), zatim od 30 do 34 godine (12,57 odsto) – dakle najproduktivnija starosna grupa.
Zato u Ministarstvu omladine i sporta ističu da će se i dalje zalagati za znatno liberalnije tržište rada na kojem će veće šanse za zaposlenjem dobiti i oni sa veoma malo ili čak bez imalo radnog iskusta, kao i da će nastaviti sa otvaranjem omladinskih preduzetničkih centara, kancelarija za mlade… Zato su, baš na ovaj praznik, uručeni i ugovori predstavnicima 62 udruženja građana, ukupne vrijednosti 57 miliona dinara, a u saradnji sa 25 nevladinih organizacija je raspisan i novi konkurs za volonterske akcije. Otvorena je i 107. kancelarija za mlade. Sjedište joj je u Apatinu.
Zlatna milijarda
Dan mladih na nacionalnom nivou obilježava od 2007. godine, a Generalna skupština UN proglasila je 12. avgust Svjetskim danom mladih prije 12 godina. – Ujedinjene nacije su čak proglasile i ovu cijelu godinu kao godinu mladih i to zato što na planeti od sedam milijardi stanovnika samo jednu čine mladi ljudi, a to je zlatna milijarda – dodala je ministarka Marković.
Zakon
– Cilj nam je da tokom međunarodne godine mladih bude usvojen zakon o mladima. Zakon treba da definiše institucionalnu brigu o mladima koji su potencijal i dragocjenost ovog društva – kazala je Snežana Samardžić Marković. Novosti