ZAGREB, Hrvatska vlada povukla je iz skupštinske procedure prijedlog izmjena Zakona o radu, zbog kojeg su sindikati pokrenuli inicijativu za raspisivanje referenduma, javljaju hrvatski mediji.
Sindikati su skupili više od 815.000 potpisa za raspisivanje refrenduma, što je skoro dva puta više od zakonski potrebnih 450.000 ili 10 odsto glasova birača, ali s obzirom da je prijedlog izmjena zakona povučen iz procedure referenduma najverovatnije neće biti.
Predsjednik Odbora za ustav, poslovnik i politički sistem i potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks rekao da više nema osnova za raspisivanje referenduma i da će, ako odbor na čijem je čelu na sjednici u ponedjeljak to prihvati, takva odluka biti predložena Saboru.
Nakon što je prijedlog izmjena zakona povučen, odbor će Saboru morati da predloži da raspiše referendum ili da utvrdi da za to nema razloga.
Sabor na raspolaganju ima i treću mogućnost, a to je da od Ustavnog suda zatraži ocjenu da li je sadržaj referendumskog pitanja u skladu s ustavom i da li su se stekle pretpostavke za raspisivanje referenduma.
Iako su sindikati navodili da su skupili 815.000 potpisa za raspisivanje refrenduma, nakon provjere hrvatska Vlada je tvrdila da je većina tih potpisa neispravna iz raznih formalnih razloga.
Opozicione stranke su takvo obrazloženje ocijenile kao neprihvatljivo i osudile postupak Vlade i Ministarstva uprave, koji su dio potpisa stavili na svoje internet strane, kako bi ilustrovali nepravilnosti u njima, ali su ih nakon medijske buke skinuli.
Sindikati su najavili da će, ako se referendum odbije, protestovati i skupljati potpise za vanredne izbore.
Izmjenama zakona u radu radnici i sindikati bi bili stavljeni u nepovoljniji položaj, prije svega u vezi sa kolektivnim ugovorima.