LONDON, Bez svojih sadašnjih zanimanja će ostati dvije milijarde ljudi, a razlog za to će biti promjene u nekim glavnim industrijskim granama.
Većina ljudi gleda kratkoročno kada razmišlja o svom zanimanju i gledaju samo koji poslovi su danas aktuelni.
No, izgradnja karijere traži dugoročan pogled, uključujući i predviđanja kako će se razvijati društvo i koji poslovi će biti traženi.
Prema riječima stručnjaka, potrebno je gledati baru narednih 10 do 20 godina šta će se događati na tržištu.
Polovina svih današnjih radnih mjesta će nestati do 2030. godine
Bez svojih sadašnjih zanimanja ostaće dvije milijarde ljudi. Razlog za to će biti promjene u nekim glavnim industrijskim granama. Energetika će se sve više oslanjati na obnovljive izvore i decentralizovane sisteme. To znači da će se smanjiti tražnja za radnom snagom u rudarstvu, transportu kao i održavanju elektroenergetskih postrojenja.
Automatizovana vožnja automobila je već danas stvarnost, a nakon što se otklone manji tehnički i veći pravni detalji, veliki broj taksista, vozača autobusa i kamiona kao i dostavljača će ostati bez posla. Pitanje je i šta će biti s proizvodnjom i trgovinom jer 3D štampa daje perspektivu da gotovo svaki proizvod koji želimo jednostavno odštampamo kod kuće.
Istovremeno će priliku dobiti radnici koji će raditi u reciklaži otpada, montaži i proizvodnji opreme za obnovljive izvore energije i u industriji 3D printa. No, uprkos mogućnosti prekvalifikacije, broj sadašnjih radnih mjesta neće moći da se nadomjesti. (Poslovni dnevnik)
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ovo bi valjal da pogleda i naše Ministarstvo prosvjete…da zna kakav kadar treba školovati