BEOGRAD, Cijena struje u Srbiji neće se mijenjati do kraja ove godine, a korekcija cijene gasa zavisiće od situacije na tržištu, rečeno je danas u Vladi Srbije.
U Vladi ističu da se do kraja godine neće razmatrati poskupljenje struje i dodaju da Vlada može uticati na cijenu struje, jer je to energent koji se, za razliku od gasa, ne uvozi.
“Ne bismo ni da gas poskupljuje, ali je razlika u činjenici da se on uvozi. Cijena gasa zavisi od tržišta, jer je to svjetski berzanski proizvod. Ako gas bude poskupio na tržištu to direktno utiče i na kretanje cijene kod nas”, kažu u Vladi Srbije.
Elektroprivreda Srbije (EPS) podnijela je Agenciji za energetiku zahtjev za drugo poskupljenje cijene struje u ovoj godini. Struja je prethodno poskupjela 1. marta i to u prosjeku za 10 odsto, a menadžment EPS-a ranije je najavio da će zatražiti drugo poskupljenje struje, koje neće biti veće od 10 odsto.
Javno preduzeće Srbijagas nije još podnijelo zahtjev za poskupljenje gasa Agenciji za energetiku, ali je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio početkom ove nedelje da bi prema ekonomskoj računici gas trebalo da poskupi za 18,2 odsto.
On je rekao da traju dogovori u više ministarstva da li treba dozvoliti poskupljenje gasa, jer zbog težine situacije u Srbiji, ta odluka osim ekonomske ima i socijalnu i političku dimenziju.
“Zahtjev Srbijagasa je spreman i svakog momenta može biti podnijet, ali nećemo ga podnositi ukoliko ne budemo znali da će do tog poskupljenja doći,” rekao je Bajatović.
Srbijagas ne može da donosi sopstvene odluke, cijena gasa je regulisana i ta odluka zavisi od Agencije za energetiku, koja potvrđuje matematiku, a vlada se na prijedlog nadležnog ministarstva sa time saglašava ili ne,”objasnio je Bajatović.
Bajatović je naglasio i da će ukoliko ne bude poskupljenja minus u kasi Srbijagasa do kraja sezone grijanja biti 150 miliona evra, samo po osnovu neadekvatne cijene gasa, “pa se postavlja pitanje ko će tu razliku u cijeni da plati, ako ne bude poskupljenja gasa”.
Konačnu odluku o promeni cijena struje i gasa donosi Vlada Srbije, koja se o tome izjašnjava poslije mišljenja Agencije za energetiku o opravdanosti korekcije tih cijene i zahtjeva javnih preduzeća za promenom cijena tih energenata.
Zahtjev za poskupljenje nije stigao u Ministarstvo finansija
Zahtjev za poskupljenje električne energije nije stigao u Ministarstvo finansija, a od Vlade Srbije će zavisiti da li će doći do povećanja cijene tog energenta, izjavila je danas ministarka finansija Diana Dragutinović.
Dragutinović je novinarima rekla da ne želi da spekuliše o procentu poskupljenja, uz obrazloženje da Ministarstvo finansija nije dobilo zahtjev nadležnih organa.
Ona je dodala da se do sada na Vladi Srbije nije raspravljalo o povećanju cijena električne energije, a da će kabinet premijera Mirka Cvetkovića odlučiti o tome, kao što odlučuje o svim cijenama koje su pod kontrolom države.
Na pitanje da li će biti ukinut porez na korišćenje mobilnih telefona, Dragutinović je rekla da će predložiti Vladi Srbije da taj porez bude ukinut, ali donošenjem budžeta za narednu a ne uz rebalans budžeta za 2010. godinu.
Ona je podsjetila da taj porez spada u takozvane “krizne”, dodajući da treba očekivati njegovu “eliminaciju”.
“Predložiću vladi da ukine taj porez”, istakla je Dragutinović i dodala da će o tome odlučiti Vlada Srbije, bez obzira na stav Ministarstva finansija.
Upitana da li će Narodna banka Srbije kontrolisati uplate poreza i doprinosa pravnih lica, ministarka finansija je odgovorila da smatra da nije posao NBS da kontroliše tu oblast.
Prema njenim riječima, kontrolu plaćanja poreza i doprinosa treba da kontroliše Poreska uprava.
Dragutinović je prethodno sa ministrima pravde i policije Snežanom Malović i Ivicom Dačićem potpisala Sporazum o osnivanju zajedničkog tijela za unapređenje međunarodne saradnje u oblasti suzbijanja kriminala. Tanjug