Bez trgovinskih barijera

LIMA,  Lideri zemalja članica Azijsko-pacifičke saradnje /APEK/ obavezali su se da kao sredstvo borbe protiv globalne finansijske krize neće primjenjivati trgovinske barijere tokom naredne godine, javila je mreža Bi-Bi-Si.

U saopštenju koje je izdato nakon samita APEK-a u peruanskoj prijestonici Limi navodi se da bi protekcionizam samo pogoršao situaciju.

“Postoji rizik da bi usporeni svjetski ekonomski rast mogao voditi protekcionističkim mjerama koje bi samo pogoršale trenutnu ekonomsku situaciju”, navodi se u saopštenju.

Lideri APEK-a podržali su deklaraciju sa samita G20 u Vašingtonu i najavili da će se uzdržavati od podizanja trgovinskih barijera u oblasti investicija i trgovine roba i usluga i od uvođenja novih izvoznih restrikcija.

“Kompanije će bankrotirati i veliki broj ljudi ostaće bez posla, a siromašne zemlje i narodi podnijeće najveći teret”, rekao je predsjednik Južne Koreje Li Mjung-bak.

Američki predsjednik Džordž Buš branio je svoj stav o slobodi tržišta uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi. On je pozvao azijsko-pacifički region da podstiče “slobdna tržišta, trgovinu i ljude”.

“Od velike je važnosti da se vlade odupru iskušenju uvođenjem propisa koji bi gušili inovaciju i rast. Jedna od najvećih lekcija Velike depresije je da je globalni protekcionizam put ka globalnom ekonomskom uništenju”, dodao je on.

Američki predsjednik Džordž Buš apelovao je na članice APEK-a da se oslone na slobodna tržišta u cilju rješavanja krize.

Obraćajući se liderima samita on je najavio da će dva posljednja mjeseca na dužnosti američkog predsjednika posvetiti postizanju sporazuma za okončanje Doha runda pregovora o liberalizaciji svjetske trgovine u okviru Svjetske trgovinske organizacije.

“Ja znam da za dva mjeseca napuštam Bijelu kuću, ali ipak ova administracija će učiniti sve da se okonča Doha runda kako bi poslali poruku da odbijamo protekcionizam u 21. vijeku”, rekao je Buš.

Pročitaj više:  Mr. Bricolage ulaže 40 miliona evra u Srbiju

Doha runda, koja nosi ime po prijestonici Katara u kojoj je počela 2001. godine, prekidana je zbog nesuglasica između razvijenih i zemalja u razvoju.

Učesnici samita u Limi, međutim, ne očekuju neka velika pomjeranja što se tiče ekonomskih planova dok novoizabrani američki predsjednik Barak Obama ne preuzme dužnost u januaru naredne godine.

“Naredna američka administracija mora čvrsto da preuzme vođstvo, ne samo za Amerikance već i cijeli svijet”, rekao je meksički predsjednik Felipe Kalderon.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts