BEOGRAD, U 2011. godini se ne može očekivati znatnije sniženje cijena goriva, s obzirom na očekivani rast cijena sirove nafte na svjetskim berzama, kao i zbog neorganizovanosti i nespremnosti učesnika na srpskom naftnom tržištu za njegovu liberalizaciju, izjavio je danas profesor Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Sokolović.
On je objasnio da prognoze, što se tiče sniženja cijena goriva, nisu optimistične prije svega zbog toga što se u ovoj godini se ne mogu očekivati veće oscilacije i pad cijena nafte na svjetskom tržištu.
Ističući da je nezahvalno prognozirati cijene na samom početku godine, Sokolović je dodao da se, prema svim dostupnim analizama, očekuje da će se ona na svjetskim berzama kretati u 2011. oko 100 dolara za barel.
On je ocjenio da, bez obzira na početak primjene liberalizacije tržišta naftnih derivata u Srbiji, prve reakcije pokazuju da je to tržište u našoj zemlji neorganizovano i da se pokazuje da je spremnost učesnika za ono što liberalizovano tržište donosi bila samo teorijska, a ne i praktična.
“Godinama se govori o liberalizaciji tržišta, a pokazuje se da učesnici u stvari nisu spremni za liberalizaciju”, napomenuo je on, ali i dodao su maloprodajne cijene derivata u Srbiji, kao ono što je za potrošače najvažnije, u ovom trenutku među najnižima u regionu i da su one sada niže jedino u Bosni i Hercegovini.
Odgovarajući na pitanje šta je trebalo uraditi da bi učesnici spremno dočekali liberalizaciju, Sokolović je odgovorio da je važno u kojim aranžmanima kompanije na tržištu nabavljaju naftne derivate, da li su to spot ili dugoročni aranžmani sa proizvođačima.
“Značajno je i to koliko su se učesnici na tržištu organizovali po pitanju svojih troškova i koliko su spremni da krajnjem potrošaču ponude servis kojim će biti konkurentniji u odnosu na ostale učesnike na tržištu,” precizirao je Sokolović.
Mi i dalje imamo problem neuređenog tržišta u Srbiji u kome učesnici nisu optimizovali svoje troškove poslovanja i nisu proširili asortiman ponude za krajnjeg potrošača, rekao je on i naglasio da prodaja derivata treba da bude samo jedan od artikala i usluga koje kompanije treba da ponude potrošačima.
Odgovarajući na pitanje kada se može očekivati prava konkurencija na naftnom tržišu u Srbiji i bolja organizovanost učesnika na tržištu, Sokolović je rekao da je to teško prognozirati, jer iza nas stoji gotovo 10 godina priče o liberalizaciji tržišta, pa se pokazalo da učesnici i dalje nisu spremni i da je teško očekivati da to postanu za godinu dana.
On je kao dobro uređeno naftno tržišta naveo primjere Njemačke, Belgije i Francuske, zbog cjelokupnog servisa usluga koje potrošac dobija i garancije njihovog kvaliteta i ponovio da su benzin i dizel samo dio ukupnog servisa koje kompanije nude potrošaču.
Sokolović je kazao i da je u Srbiji značajno uspostavljanje potpunog monitoringa kvaliteta derivata, koji treba da bude zasnovan na evropskoj praksi, počev od kontrole njihovog uvoza na samoj carini, do kontrole prometa i ostalih vidova monitoringa prije nego što gorivo dospije do krajnjeg potrošača. Tanjug