BANJALUKA – Tri najveća grada u BiH – Mostar, Sarajevo i Banjaluka, proglašeni su najgorim mjestima za poslovanje među 22 grada zemalja jugoistočne Evrope koji su obuhvaćeni u juče objavljenom izvještaju Svjetske banke “Doing Business 2008”.
Na rang-listi gradova iz BiH, Albanije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Kosova i Makedonije kao najatraktivnije mjesto za poslovanje pokazala se makedonska Bitola, dok je na začelju Mostar.
Analizirani pokazatelji odnose se na pokretanje poslovanja, postupanje sa dozvolama, upis prava vlasništva i ostvarivanje prava iz ugovora, a utvrđeni su u januaru ove godine.
U izvještaju se navodi da preduzetnik koji pokreće posao u albanskoj Vlori treba samo sedam dana za registraciju firme, jednako kao u Parizu, dok u Mostaru to traje gotovo devet puta duže, slično kao u Ljubljani ili Mbabaneu u Svazilendu. U Prizrenu za prenošenje prava vlasništva preduzetnik mora platiti 0,7 odsto vrijednosti nekretnine, dok to u Banjaluci košta 5,5 odsto. Ostvarivanje prava iz ugovora koje se odnosi na jednostavan trgovački spor traje oko 10 mjeseci u Zrenjaninu, a više od četiri godine u Banjaluci.
Vrijeme potrebno za upis poslovanja proteže se od sedam dana u Vlori i Skadru do 61 dan u Mostaru. Udovoljavanje svim zahtjevima za izgradnju skladišta u jugoistočnoj Evropi, kako se ocjenjuje, nije lako niti jeftino. U svim gradovima privrednik mora dugo čekati da bi dovršio postupak dobijanja građevinske dozvole. U Bitoli je postupak najbrži i traje 94 dana, a u Mostaru najsporiji 535 dana, po čemu je gori od gradova u čak 170 od ukupno 178 zemalja uključenih u globalnom izvještaju.
Upis nekretnina podliježe sličnim propisima po cijeloj regiji, ali se broj postupaka, vrijeme i troškovi znatno razlikuju između gradova. Broj postupaka proteže se od pet u Zagrebu do 11 u Banjaluci. Vrijeme potrebno za upis prava vlasništva može biti kratko – 17 dana kao u Pljevlju ili dugo – 331 dan kao u Sarajevu, što je uporedivo s Angolom.
U Prizrenu je najniži trošak za upis prava vlasništva – 0,8 odsto od vrijednosti nekretnine, po čemu je bolji od gradova Kanade. Sa druge strane, upis prava vlasništva je najskuplji u Mostaru (5,5 odsto od vrijednosti nekretnine), gdje porez na prenos iznosi 90 odsto ukupnog troška.
Postupci ostvarivanja prava iz ugovora u ovoj regiji su dugotrajni. Najefikasniji je Zrenjanin s 300 dana, što je postupak jednak kao u SAD, dok u Banjaluci preduzetnik mora čekati čak četiri godine, slično kao i na nekim od najsporijih sudova na svijetu, kao u Bangladešu ili Avganistanu. Period donošenja presude je najkraći u Pljevlju, 180 dana, a najduži u Mostaru, gdje traje duže od dvije godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je jedna od “boljih” vijesti, kako iz perspektive novinara, tako i javnosti. Novinari bi se trebali baviti ovim pitanjima puno cesce i studioznije, a ne da cekamo neki izvjestaj vanjskih organizacija. Na zalost siru javnost ovdje vise interesuju “vaznija” pitanja obrazovanja, razvoja, primjene novih tehnologija, zastite i kupovine domacih proizvoda i sl.
Pozdrav i pohvale urednistvu portala!
na zalost je to tako . ja licno imam iskustva sa otvaranjem firme i poslovnim jedinicama .da bih najradije to sve bacio u vodu .toliko to sve dugo traje .a sve se naplacuje