Naime, ova kompanija, osnovana 2008. godine s 50-ak zaposlenih, pored prvobitne i primarne aktivnosti – distribucije letaka, promotivnih materijala za sve velike tržne centre u BiH, ali i druge firme, posljednjih nekoliko godina bavi se očitavanjem potrošnje plina za KJKP Sarajevogas.
“U istom trenutku se može uraditi očitanje bilo čega, struje, vode ili plina i odmah isprintati, odnosno izdati račun potrošaču. Softver smo prezentovali svim firmama od Bihaća i Goražda do Jablanice i Mostara, ali i u Mađarskoj, Rumuniji i drugim zemljama i ljudi nisu vjerovali da takvo nešto postoji”, priča nam Hadis Kustura.
On naglašava da oni ne prodaju softver, niti distribuiraju račune. Radi se zapravo o outsourcingu, odnosno sporazumnom preuzimanju dijela internih aktivnosti neke kompanije, čime ona ostvaruje uštede.
“Mi razvijamo sistem i ustupamo ga na korištenje firmama koje imaju potrebu za očitanjem brojila, a koje imaju svoje zaposlenike koji vrše očitavanje”, objašnjava Kustura i dodaje da su za finansiranje projekta uložili blizu pola miliona KM, što su osigurali izdvajanjem iz primarnog biznisa kurirske službe.
Direktor prodaje ove kompanije Džafer Rastoder ističe kako koriste printere i aparate Motorola-symbian.
Prva firma s kojom su potpisali ugovor nakon raspisanog međunarodnog konkursa (na koji se prijavio jedino MHS) jeste ViK.
“S prošlim menadžmentom ViK-a smo dogovorili da prvi test bude kod njih, jer su bili zainteresovani za uštedu novca. Prema njihovim izvještajima i analizama, korištenjem ovih sistema ostvarit će uštedu od 46 odsto, odnosno blizu milion KM. Mi naplaćujemo samo prolaz, izlazak računa i to po računu koji izađe, koji se očitava na terenu”, rekao je Hadis Kustura.
Što se tiče informacija kako će ViK platiti MHS-u više od milion KM za očitavanje i distribuciju računa, Kustura kaže kako se radi o dezinformacijama te da, niti će primiti taj novac, niti MHS vrši distribuciju računa, za koju je, kao i za sve adresirane pošiljke, kako je već navedeno, zadužena isključivo BH Pošta.
Za kraj ističu da čvrsto vjeruju u ovaj projekt, prije svega jer je efikasan, ali da se softver, za koji se već interesuju kompanije iz susjednih zemalja, ali i Evrope, tek mora pokazati i probiti i na domaćem i na svjetskom tržištu. Klix.ba
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tako nešto ne postoji zato što to nije uglavnom praktično, jer računi obično sadrže više podataka koji se dobijaju iz knjigovodstva. Razvoj softwera za izdavanje računa ide u drugom pravcu, ovo je riješenje dobro za pijace. Moguće da ne vidim sve šta može i gdje bi se mogao koristiti, ali mi se čini da nije praktično.
Moguce je izvesti, pod pretpostavkom da se uredjaj kači preko interneta na bazu podataka iz koje se dobijaju potrebne knjigovodstveni podaci za potrebe štampe računa prethodne uplate i prethodni dug i saldo duga. Znači nije nikakva posebna nauka samo je trebalo neko da se prvi sjeti. Svaka čast na ideji.