BANJALUKA, Spoljnotrgovinska komora BiH (STK BiH) upozorila je privrednike da na mejlove i adrese brojnih preduzeća stižu razne primamljive ponude za navodna besplatna reklamiranja firme, ali da se iza takvih ponuda zapravo krije klasična prevara.
Naime, kako su pojasnili u STK BiH, privrednicima se kroz ovu obmanu, čiji su akteri iz inostranstva, na engleskom jeziku nudi reklamiranje samo ako odgovore na dobijenu poštu popunjavanjem određenih podataka. Međutim, na kraju te ponude vrlo sitnim slovima piše “order” (narudžba), kojom je precizirano da se naručuje objavljivanje podataka firme na minimum tri godine, a cijena godišnje iznosi oko 1.000 evra.
U STK BiH još ističu da su na meti posebno mala i srednja preduzeća, te upozoravaju da je ovakvu narudžbu praktično nemoguće otkazati.
“Karakteristično je da su posebna meta firme koje se prijavljuju za učešće na sajmovima. Često se u prvom dijelu te ponude navodi sajam na koji se firma prijavila, što dovodi u zabludu da se radi o potvrdi nastupa na sajmu, odnosno objavljivanju podataka firme za konkretan sajam. Nakon popunjavanja formulara, odnosno potpisivanja narudžbe, počinju stizati fakture, uz prijetnju sudom”, naglašavaju u STK BiH.
Vesna Tokić, šef Službe za pravne poslove STK BiH, ističe da je bilo slučajeva da bh. firme budu žrtve ovakve prevare.
“Međutim, ljudi o tome ne vole pričati. Nije baš ugodno reći da ste bili žrtva prevare ili da niste shvatili tekst koji je na engleskom jeziku. Zato smo i upozorili bh. privrednike, i to da onaj koji je i popunio formular zna da nije jedini i da je to problem evropskog i međukontinentalnog nivoa”, ističe Tokićeva.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, čuo je za ovakve mahinacije putem Interneta i upozorava privrednike da se prevare “uvijek kriju iza sitnih slova”.
“Na sreću, članovi naše asocijacije nisu bili žrtve. Prilika je ovo, ipak, da upozorimo privatnike da paze kakve formulare popunjavaju. Oprez je, svakako, prijeko potreban. Takođe, operatori za Internet bi trebalo da presreću takvu poštu. Oni bi trebalo da nadležne institucije, iz zemalja iz kojih dolaze takvi mejlovi, upozore da sankcionišu odgovorne”, navodi Bakšić.
Inače, koliko je dotični problem uzeo maha u Evropi, najbolje pokazuje i to da je Evropski parlament usvojio posebnu rezoluciju u kojoj, između ostalog, traži od Evropske komisije i nacionalnih zakonodavstava zemalja članica da zaustave ove obmane. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.