BEOGRAD, Generalni državni revozor Srbije Radoslav Sretenović izjavio je da će nakon prve revizije budžeta i predaje izvještaja parlamentu sigurno biti zahtjeva za prekršajne postupke protiv onih koji su se ogriješili o zakonske odredbe koristeći budžetski novac, ali da je krajnje neizvesno da li će biti krivičnih prijava i zahtjeva za smjenjivanje odgovornih sa funkcija.
Sretenović je negirao da je sa Vladom postigao dogovor da nikoga krivično ne goni, a da se za uzvrat povećaju plate revizora i broj poslanika koji mogu pokrenuti inicijativu za razrješenje članova Savjeta Državne revizorske komisije.
“Uradićemo naš posao kako zakoni nalažu pa svidelo se to nekom ili ne. Ali, dok ga ne završimo, ne mogu da kažem da li će biti ili ne krivičnih prijava i smena”, rekao je Sretenović za “Politiku”.
Komentarišući izjavu premijera Srbije Mirka Cvetkovića da nije bio takvih povreda zakona koje bi bile osnov za podnošenje krivičnih prijava, Sretenović je rekao da “to niko, pa ni mi koji na tome radimo, u ovom trenutku ne možemo da tvrdimo”.
“Možda bude pet, a možda ne bude nijedna. Istina je da iz do sada pregledanih dokumenata nismo videli ili bolje reći nismo došli do dokaza o direktnim namerama za izvršenje krivičnog dela. To ne znači da nećemo naići na takav slučaj. Takođe, valja imati u vidu da većina zakona koje su budžetski korisnici kršili ne predviđa krivičnu odgovornost. Recimo, Zakon o javnim nabavkama predviđa samo prekršajne kazne”, istakao je Sretenović.
On je rekao da će Državna revizorska komisija razvrstati sve nepravilnosti u trošenju državnog novca i rangirati ih prema težini povrede dobrog poslovnog ponašanja, odnosno težini povrede propisa.
“Na tome još radimo, pregledamo radne dosijee i čim kompletiramo predmete, preduzećemo mere koje su u našoj nadležnosti. Da li će to biti samo prekršajne ili i krivične prijave, to ne mogu da kažem dok ne završimo posao i sve potrebne konsultacije sa nadležnim organima, poput tužilaštava”, rekao je Sretenović.
Prema njegovim riječima, državna revizija u do sada pregledanim dokumentima nije došla do dokaza o postojanju direktne namjere za izvršenje krivičnog djela.
On je naveo da su prekršaji otkriveni i da neće zastarjeti, da državna revizija ništa ne odlaže, već želi da ima “valjane dokaze” pri podnošenju prekršajnih ili krivičnih prijava.
On je dodao da će možda neko biti i smijenjen, a možda i niko, istakavši da o tome ne može biti dogovaranja.