SARAJEVO, Prema ocjeni analitičara agencije Standard & Poors, trenutni kreditni rejting BiH, odnosno vjerovatnoća da eventualni kreditor bude uredno isplaćen, ocijenjeni su s B+, što je oznaka za špekulativno, odnosno riskantno ulaganje, čime se BiH našla u istoj kategoriji kao Uganda i Zambija.
U očima analitičara agencije Moody’s, BiH stoji još gore, jer je po kategorizaciji ove agencije, BiH ocijenjena sa B2, što označava visoko špekulativno ulaganje i za jedan stepen je niže od ocjene agencije Standard & Poors.
Raspravljati jesu li u pravu analitičari agencija Moody’s ili Standard & Poors je besmisleno, jer ocjene obje agencije kreditni rejting države BiH svrstavaju u “smeće”, a razlika je samo u nijansama, što znači da ni jedan ozbiljan investitor niti hoće niti smije pozajmiti novac BiH jer je rizik da se izgubi uloženo jednostavno prevelik.
U odnosu na zemlje regije BiH ima uvjerljivo najgori rejting.
Kreditni rejting Srbije, Makedonije i Crne Gore, po ocjeni agencije Standard & Poors, jeste dvije stepenice iznad rejtinga BiH, iako se i njihov rejting svrstava u “smeće”. Pozajmljivanje novca ovim državama ocjenjuje se kao “nesigurno ulaganje”, što znači da je rizik ipak manji nego kod eventualnog pozajmljivanja novca BiH.
Hrvatska je u drugoj kategoriji, iznad magične crte koja odvaja “smeće” od država kojima pozajmljivanje novca nosi prihvatljiv rizik, sa ocjenom rejtinga kod agencije Standard & Poors – BBB čime se Hrvatska svrstava u kategoriju zemalja sa “niskim kreditnim rejtingom”. U odnosu na BiH Hrvatska je po rejtingu četiri stepenice iznad.
Najbolji kreditni rejting u regiji, očekivano, ima Slovenija, koju su analitičari iz agencija Standard & Poor i Moody’s svrstali u zemlje sa “visokim rejtingom” uz ocjenu AA, odnosno Aa2. Sloveniju od prvoklasnog rejtinga i ocjene AAA dijele samo dvije stepenice, dok je između Slovenije i BiH razlika 11 stepenica.
Najgore plasirana država po rejtingu u regiji i Evropi je Grčka, koja se i bukvalno nalazi na dnu tabele sa ocjenom CC odnosno Ca, te se i službeno smatra bankrotiranom državom, pa se pozajmljivanje novca Grčkoj tretira kao “ekstremno špekulativno ulaganje”, prenose agencije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.