SARAJEVO – BiH je u posljednjih nekoliko godina izgubila oko 15 miliona eura koje je Evropska komisija planirala donirati za izgradnju savremenih graničnih prijelaza u BiH, potvrdio je Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
“Granični prijelazi Brod, Klobuk, Ivanjica, Gorica i Zupci trebali su biti izgrađeni sredstvima koje je Evropska komisija planirala donirati BiH. Zbog nemogućnosti da riješimo imovinsko-pravne odnose za zemljište, izgradnja ovih prijelaza nije realizirana. Iz istih izvora napravili smo savremene prijelaze Rača, Kamensko, Karakaj, Gradina i Šamac, za što je ukupno donirano oko 15 miliona eura. Dakle, u prosjeku za jedan granični prijelaz doniraju oko tri miliona eura”, kazao je Kovačević.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH “vlasnik” je graničnih prijelaza, ali nemaju ingenercija da naredi izuzimanje zemljišta od lokalnih zajednica ili privatnika po razumnim cijenama.
“Problem s izgradnjom graničnih prijelaza nije od jučer. To traje godinama. Imali smo bezbroj pokušaja da s predstavnicima lokalne zajednice riješimo problem eksproprijacije zemljišta, ali bezuspješno. Ponekad su i fizička lica vlasnici zemljišta za koje traže nerealne iznose. U Brodu nismo uspjeli riješiti problem, jer je vlasnik zemljišta tražio više novca nego što mi u godišnjem budžetu imamo za plaćanje zemljišta”, istakao je Kovačević.
Evropska komisija od domaćih vlasti traži da prvo osiguraju dozvole za gradnju i riješe imovinsko-pravne odnose, a tek onda prebacuje novac za izgradnju prijelaza. Vijeće ministara BiH nedavno je formiralo Državnu komisiju za integrisano upravljanje granicama. Na njenom čelu je državni ministar sigurnosti Tarik Sadović. Njegov komentar nismo uspjeli dobiti. Vijeće ministara je na kolektivnom godišnjem odmoru.
Neki prelazi ispod kriterijuma
“Neki od naših prijelaza uopće ne zadovoljavaju kriterije koji važe u svim zemljama. Evidentno je da se pitanje izgradnje modernih graničnih prijelaza mora riješiti, ali to nije u našoj nadležnosti. U svim zemljama postoje uprave ili agencije koje se brinu o graničnim prijelazima. Možda bismo i mi mogli razmisliti o osnivanju takve institucije koja bi se bavila ovim pitanjima, kako rezervirana sredstva ne bismo gubili”, kazao je Vinko Dumančić, direktor Granične policije BiH. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.