BANJALUKA, SARAJEVO – Bosna i Hercegovina nalazi se na samom dnu liste evropskih zemalja pogodnih za poslovanje, navodi se u publikaciji Evropske komore.
Ona se pozicionirala na pretposljednje, 45. mjesto, a ispod nje se nalazi samo Ukrajina.
Kada je region u pitanju, prema ovoj listi Srbija se nalazi na 37. mjestu, Hrvatska se zadržala na 29. poziciji, dok najveći pad na listi bilježi Crna Gora, koja je prošle godine bila na 30. poziciji a sada je zauzela 33. mjesto. Slovenija se nalazi na 22. mjestu i najbolja je u okruženju.
Stručnjaci smatraju da politička nestabilnost u zemlji u velikoj mjeri doprinosi lošem plasmanu.
Takođe, smatraju da investitori prilikom analiza o mogućnostima ulaganja konsultuju i svjetske liste o lakoći poslovanja, na kojima BiH loše stoji, ali, upozoravaju, tu poziciju treba uzeti s rezervom jer se u analizama koriste podaci za samo jedan grad, najčešće glavni grad određene zemlje.
“Ono što u najvećoj mjeri utiče na privlačenje stranih investicija su i poslovno okruženje i politička stabilnost, efikasan rad javne uprave i vladavina prava“, pojasnio je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.
Prema njegovim riječima, kada je u pitanju proces registracije poslovnih subjekata, tu je RS osnivanjem jednošalterskog sistema, za razliku od FBiH, kako kaže, napravila značajan iskorak i smanjila vrijeme, troškove i potrebnu dokumentaciju za osnivanje preduzeća.
Istakao je da ono što je potrebno jeste siguran sistem, prepoznatljiva stimulativna i stabilna poreska politika, jer svaki ozbiljan investitor planiranjem posla nekoliko godina unaprijed želi tačno da zna kolika su opterećenja, odnosno izdvajanja po svim osnovama.
“Međutim, mi se ne možemo pohvaliti tom stabilnom poreskom politikom jer je činjenica da nam se i fiskalni, ali i parafiskalni nameti stalno mijenjaju, odnosno da često dolazi do novih opterećenja na privredu“, dodao je Blagojević.
Naglasio je da je važan segment i adekvatna radna snaga, čiji nedostatak svakim danom sve više pravi probleme privrednim društvima koja već posluju u RS.
Ako se poredimo sa zemljama u regionu, navodi Blagojević, jedna od njihovih prednosti su veći podsticaji.
Naglasio je da je prilikom privlačenja stranih investicija potrebno voditi računa o sektorima privrede i područjima za ulaganje, ali posebno i o ulagačima, jer, kako kaže, neka iskustva pokazuju da su pojedini investitori, nakon izvlačenja određene koristi, napuštali ovaj region i ostavljali probleme iza sebe.
Rekao je da je, kada su u pitanju sektori za ulaganje, pored postojećih neiskorištenih ili nedovoljno iskorištenih prirodnih resursa, potrebno stimulisati ulaganja u nove tehnologije i razvojne projekte.
“Ono što je sigurno jeste da su nama potrebne investicije. Tu ne mislim samo na strane investicije, već je od posebne važnosti podsticati domaća ulaganja“, kazao je Blagojević.
On je dodao da je jedan od osnovnih načina za podršku ulaganju unapređenje poslovnog ambijenta, kao i smanjenje i ukidanje određenog broja fiskalnih i parafiskalnih nameta, koji guše privredu.
Faruk Hadžić, makroekonomski analitičar, rekao je da investitori prvenstveno gledaju na koordinaciju političke stabilnosti, odnosno, kako kaže, kada je BiH u pitanju – nestabilnosti.
“Sve one teme koje mi imamo posljednjih godina kada je politička situacija u pitanju samo odbijaju investitore, jer oni zaista ne žele da ulažu u zemlju gdje postoje takve priče. Za razliku od BiH, imamo primjer ekonomskog napretka Srbije zahvaljujući ulaganjima Turske“, ističe Hadžić.
Naglasio je da prilikom ulaganja postoje i razni ekonomski parametri, a to su podaci koliko se firma može brzo otvoriti, kakvi su nameti, te, kada se to sve sagleda, smatra Hadžić, ne iznenađuje što je BiH na pretposljednjem mjestu ove liste.
“Mi nemamo perspektivu da će biti bolje u nekom narednom periodu ukoliko naši političari ne pokažu da ova zemlja ima viziju i bolju perspektivu za budućnost”, zaključuje Hadžić.
Danska je najbolja evropska zemlja za poslovanje, a Ukrajina je i dalje na začelju liste 46 ukupno ocjenjivanih država. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovdje je poslovna klima takva da drzava sve vecim nametima i jacanjem administracije destimulise razvoj privrede tako da umjesto poreskog rasterecenja imamo sve veci nivo oporezivanja i umjesto smanjenja broja u javnom sektoru imamo povecanje, a to, u kombinaciji sa odlaskom ljudi u inostranstvo glavom bez obzira, cini ekonomiju ranjivom, dakle i onaj dostignuti nivo, a o razvoju da ne pricam kada i samo trziste je sve manje i manje. Kada drzava se stavi u sluzbi privrede, a ne u sluzbi administracije, onda mozda i bude nesto od ove zemlje. Takodje, situacija jedan korak napred, nekoliko nazad je isto sto i propast, ako ne i gora situacija zato bilo kakvo polu-rijesenje je cak i gore od propasti.
Samo radikalan zaokret u korist privrede i poboljsanja privredne aktivnosti moze da nacini osjetnu razliku jer drustvo u RS i BiH propada vec decenijama tako da sitan napredak, narocito u situaciji kada se u posljednjih 10 godina desio “strahovit” pad ekonomije (po drugi put u 20-30 godina), sitan i nebitan rast ne znaci nista osim statisticke greske i statistike koja sparam rasta troskova cini da ne da napredujemo vec smo u debelom zaostatku jer za sadasnji nivo troskova potreban je veci standard, a ne ovaj nas, a koji je vise slican kineskom negoli evropskom, a evropska smo zemlja. Postavlja se pitanje sta ce nam evropske cijene kada nam je standard azijski? Mi kao da nismo Evropa. Ovo i ovakvo stanje je neodrzivo i neizdrzivo. Zato narod i bjezi i napusta ovu zemlju. Sve cesci je slucaj da tekst u oglasima pocinje sa “zbog odlaska u inostranstvo…”. Ne moze se drzava graditi na nezdravim temeljima!
Jedan od mojih projekata su investitori ocjenili kao odličan,i iskazali spremnost da investiraju u Republiku Srpsku.Ja sam obavio razgovore sa njima priložio im dokumenta,i oni su predložili da se samnom pojavi moj grad, ili neko ministarstvo Republike Srpske.
Ja sam se obratio gradonačelniku grada,načelniku odjeljenja za privredu i poljoprivredu,Predsedniku RS,Premijeru RS,Ministru poljoprivrede RS,i vjerovali ili ne niko se nije oglasio da je zainteresovan za investiciju iz nama prijateljske Republjke Kine.Projekat se odnosi na poljoprivredu,što je za normalne ljude fantastično dobro.
Brzo će mo mi biti i na 46 mjestu i sreća naše “nema dalje”.Slušao sam Dr. Profesora Miodraga Zece prije par dana.Gledao sam njegove klipove pa nešto više od dva sata.Čovjek je govorio o anomalijama Ekonomskog sistema,koje države vode u propast.Vjerujte mi ni jedna anomalija koju sam čuo to veče nema,a da je mi nemamo u Republici Srpskoj,i BiH,Panika me bila uhvatila i ugasio sam kompjuter.Živimo teška,vrlo teška i teretna vremena.Ko ostane ovdje neka mu je BOG na pomoći.
Sve iznad napisano je tacno ostaje samo da se naglasi da sa ovakvim profilom kadrova u vladajucim strukturama i ne moze se ocekivati :
“radikalan zaokret u korist privrede i poboljsanja privredne aktivnosti “