BANJALUKA, U protekle četiri godine BiH je napustilo oko 100.000 mladih ljudi zbog nemogućnosti da se zaposle, riješe stambeno pitanje, započnu samostalan život i slično, upozorili su u ponedjeljak u Omladinskom savjetu RS povodom 12. avgusta, Međunarodnog dana mladih.
Milan Grubor, predsjednik ovog savjeta, kazao je da posljednje procjene govore da će samo RS u narednih 40 godina napustiti oko 120.000 mladih ukoliko se nadležni, a posebno opštine ne pozabave ovim pitanjem.
Grubor je kazao da veliki problem u rješavanju pitanja mladih jeste to što opštine nemaju ili, ukoliko imaju, ne sprovode zakonske propise kojima je predviđeno rješavanje pitanja mladih.
“To najbolje pokazuje podatak da od ukupno 63 opštine u RS, njih 35 nema definisanu Omladinsku politiku, što je zakonska obaveza jer je ovim dokumentom definisano na koji način će se rješavati pitanja mladih kao što su, na primjer, zapošljavanje, stambeno zbrinjavanje, socijalni status i slično”, naveo je Grubor.
On je istakao da je još veći problem što neke opštine nemaju predviđen budžet za mlade ili, ako ga imaju, u njega ulazi sve i svašta, pa se izdvaja u namjene koje se ne tiču omladine, već ko zna čega.
“Analizom koju smo proveli došli smo do podataka da je, na primjer, iz budžeta jedne opštine, iz sredstava koja su predviđena za mlade, davane pare da se ide na neke utakmice ili je u jednoj opštini primijećeno da budžet za mlade iznosi 250.000 KM, što je pohvalno, ali kada se izanaliziralo utvrđeno je da su ta sredstva umjesto na zapošljavanje ili stambeno zbrinjavanje otišla na stipendije ili za neki fudbalski klub”, pojasnio je Grubor.
Nikola Baštinac, predsjednik Odbora za pitanja mladih u Narodnoj skupštini RS, kazao je da opštine koje imaju Omladinsku politiku, ona je prepisana, pa se i tom dokumentu nalazi dosta stvari koje nisu u nadležnosti opština, pa se samim tim ne mogu ni sprovoditi. Nezavisne novine
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
za 4 godine bih napustilo 100.000 mladih, a procjene su da ce za sljedecih 40 godina napustiti 120.000?? kakva je to matematika?
kad i ako se vize ukinu, svak ko je pametan ce otici odavde.
Ovo su naši mladi matematičari za omladinsku olipijadu u selu Krkojevci kod Laktaša.
Ove brojke su cista izmisljotina.
====
Cinjenica je da dosta mladih odlazi, ali su isto tako cinjenice da taj broj nije toliko veliki koliko se prikazuje, kao i to da ih se vrlo brzo dosta vrati nazad. Jer, vrlo brzo shvate da na zapadu ne teku med i mlijeko kao sto se kod nas voli pricati.
Koliko vidim BL bitno je da ovde teče med i mlijeko. Za tvoju informaciju pošto ne vjerukeš u brojeve evo ti još malo brojeva za nevjericu. Opština Višegrad je imala prije rata 23.000 stanovnika, poslije rata 14.000, a danas 8000.
@damir:
Prvo, nisam napisao da ovdje teku med i mlijeko.
Drugo, promjena broja stanovnika Visegrada sama po sebi ne znaci nista u ovom kontekstu.
Koliko BL danas ima stanovnika Damire a koliko ih je imala prije? Svake godine 10% vise minimum. Zasto? Zato sto svi iz Visegrada i ostalih kasaba dolaze u BL ili neki drugi veci grad (BG, SA,…). Koga briga koliko Visegrad ima stanovnika….
“Koga briga koliko Visegrad ima stanovnika…”
–
Ma da, što se tiče Milokrada i njegovog SNSD-a bitni su samo Laktaši, ostali slobodno mogu da crknu. Dobro vas vaš bloger i politkom Rajko uči.
—
—
Što se tiče iseljavanja mladih iz BiH, urađeno je istraživanje 2005. godine, koje kaže da je 45%-60% mladih u BiH nezaposleno, 77% mladih želi da napusti BiH, a da je 18% mladih već preduzelo konkretne korake za odlazak, tj:
*
– 77% of youth want to leave Bosnia,
– 24% of which want to leave forever without return,
– while 18% have already taken concerete measures.
– Between 45% and 60% of youth are unemployed
– 80% of youth is unsatisfied with educational system and they think is oldfashioned
– Most frequent reasons for Bosnian youth leaving are: 1. an inefficient educational
system, 2. unemployment, 3. a lack of perspective and 4. an unstable political
situation.
–
Link:http://www.un.org/esa/socdev/unyin/documents/wpaysubmissions/bosnia.pdf
David,
Hvala na casti ali ne znam zasto me dozivljavas kao portparola SNSD i Predsjednika. Ja sam za razliku od tebe prije svega ekonomista: Visegrad ima duplo manje stanovnika nego prosjecna BL mjesna zajednica i to prigradska. Brojke su neumoljive. Mani se politike, ovo ej ekonomski portal, bar bi trebao biti.
Ma ovi naši mladi nemaju pojma. Dovoljno je da uzmu člansku i postanu drugovi članovi i eto im života k'o u inostranstvu. Državna služba, kredit za stan od IRB-a, stranka ti nađe i ženu (naravno dok prođe kroz ruke od mićka k. i lepog ace) koje su takođe drugarice članice sa državnom službom i fakultetom.