SARAJEVO, Ministarstvo finansija i trezora BiH ne može spriječiti rastrošnost u bh. institucijama i njihove velike izdatke za putovanja, reprezentacije, dnevnice i rad u komisijama, potvrdio je juče Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH.
“Sve institucije imaju predviđene iznose za ove troškove u godišnjem budžetu. S obzirom na trezorsko poslovanje Ministarstvo im može obustaviti isplatu ako oni prekorače te troškove. U praksi je teško provesti uštede na ovim stavkama, ali to ćemo spriječiti kada uskoro počne s radom jedinica interne revizije”, kazao je Kasumović.
Sindikat zaposlenih u institucijama BiH nedavno je upozorio da će stupiti u štrajk ako se mjere štednje svedu samo na smanjivanje plata zaposlenicima. Podsjetili su poslodavca da uštedu od 40 miliona KM, prema zahtjevu Međunarodnog monetarnog fonda, mogu napraviti i smanjenjem svojih dnevnica, reprezentacije i rada u komisijama.
Remzija Kadrić, predsjednik Komisije za administrativne poslove Parlamentarne skupštine BiH, kaže da je pokrenuo inicijativu za smanjenje dnevnica i naknada za rad u komisijama.
“Pokrenuta je inicijativa da se prepolovi naknada za rad u komisijama i da niko od poslanika i delegata po ovom osnovu ne može dobiti više od 500 KM mjesečno. Sada samo za rad u ad hok komisiji poslanici naplate po 490 KM mjesečno. Znatno manja su primanja za redovan rad u komisijama, ona su oko 60 KM mjesečno”, kazao je Kadrić.
Dodaje da je već bilo inicijativa da se ne plaćaju dnevnice za putovanja u zemlji, posebno ako su to dnevnice za dolazak na sjednicu komisije ili parlamenta.
“Nije prošla ta inicijativa, ali ponovićemo je. Ako članovi zajedničke komsije ne budu pristali na to onda neka se pravdaju javnosti zašto u ovako teškoj ekonomskoj situaciji naplaćuju svaki svoj korak dok obavljaju redovne aktivnosti zbog kojih su izabarani”, kaže Kadrić, koji je zapamćen i kao pokretač propale zakonske inicijative za isplatu penzija od nekoliko hiljada KM za poslanike i delegate.
Kasumović naglašava da je Savjet ministara BiH prije dvadesetak dana donio odluku o osnivanju jedinice za internu reviziju koja će pratiti troškove u svim bh. institucijama, a do tada samo mogu konstatovati koliko je ko potrošio.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakve komisije? Gospodo, to je samo izmišljena, varijanta da se pare uzimaju. Zamislite ovo, postoji sistematizovano radno mjesto nekog referenta, stručnog savjetnika, pomoćnika ministra itd, gdje mu lijepo u opisu radnog mjesta piše, da radi ono što treba da se uradi. Sada izmislili, da bi se nešto odlučilo (donijelo neko rješenje,rješila neka situacija) mora da se formira komisija. Sastav komisije od radnika je od(referenata, stručnih savjetnika,vozača,čistačica) i oni daju svoj ”zaključak-mišljenje” i onda taj isti organ od čijih je radnika sastavljen, donosi rješenje-zaključak. Ali ”rad” te komisije se naravno plaća odvojeno bilo da to plaća građanin odvojeno ili iz budžeta. Ali, to nikome nije važno, važno je da se uzmu pare. Ili sam ja lud lili ne mogu da ovo shvatim.